Svijanský pivovar začne dávat na trh nepasterizovaná piva v plechovkách. Podle pivovaru jde o český unikát. Vydrží kratší dobu, proto se většinou nepasterizovaná piva dávají například do tankových restaurací, kde je velká výtoč, v posledních letech se ale rozmáhá i u sudového piva. Dnes to řekli zástupci pivovaru při slavnostním otevírání nové plechovkové stáčecí linky. První várky mohou zákazníci ochutnat již před Velikonocemi, pivovar by chtěl nepasterizované pivo v plechu exportovat do okolních států.
Letos by chtěli tamní pivovarníci vyrobit 650 000 hektolitrů piva, loni ho navařili rekordních 638 400 hektolitrů. O vyšších cílech zatím ředitel podniku Roman Havlík mluvit nechtěl. Většímu exportu by mohla pomoci nově otevřená plnička plechovek, která stihne za hodinu vyexpedovat 15 000 půllitrů. Plech je u zákazníků stále více oblíbený, řekl sládek Petra Menšíka. Navíc je plech lehký a snadno exportovatelný, dodal.
Pasterizace, tedy tepelné ošetření piva, se provádí kvůli prodloužení životnosti nápoje. Mění však některé senzorické vlastnosti piva. V posledních letech české pivovary spolu i s rozvojem tankových restaurací přecházejí na nepasterované pivo stále více. Svijanský pivovar bude aktuálně pomáhat devátému hospodskému s tanky, na dalších několika se podle Havlíka již aktuálně pracuje.
Pivovar letos investuje do dalšího rozšíření výrobních kapacit. Za 20 milionů korun vybuduje dvě desítky nových kádí spilky o celkovém objemu 4400 hektolitrů pro hlavní kvašení. Spilka je ta část pivovaru, kde pivo kvasí. Kapacita kvasných kádí se tak zvýší o pětinu. Celková roční kapacita pivovaru vzroste zhruba na 800 000 hektolitrů.
Pivovar Svijany je největším pivovarem v Libereckém kraji, přitom v roce 1997 mu hrozilo uzavření, když podnik převzaly Pražské pivovary. Před likvidací ho tehdy zachránila skupina lidí kolem sládka Františka Horáka, který pak řadu let podnik také vedl. Letos v dubnu oslaví pivovar 20 let od obnovení výroby.*