SVOL: Malým vlastníkům lesů by pomohlo sdružování, jeho podpora má být v zákoně

Drobným majitelům lesů by mohlo sdružování pomoci lépe hospodařit a zvládat kalamity. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) usiluje o to, aby se podpora takových spolků dostala do novely zákona o lesích, která teď směřuje do prvního čtení ve Sněmovně. Sdružení uvádí, že je v Česku téměř 300 000 vlastníků lesů s výměrou do 50 hektarů, dvě třetiny mají les menší než hektar. Hodně rozdrobené je vlastnictví na Vysočině.

Sdružování vlastníků lesů má v Evropě tradici, funguje například v Německu a Rakousku. "V České republice bylo toto sdružování v minulosti přerušeno a menší vlastníci jsou dnes bez potřebné podpory. Návrat k tomuto modelu by umožnil lépe zvládat kalamity, obnovu lesů a zároveň by ulehčil situaci mnoha majitelům s malými výměrami, kteří sami na správu svého lesa nestačí," uvedl předseda SVOL Jiří Svoboda.

Spolky vlastníků lesa

Nynější legislativa podle něj sice vznik spolků umožňuje, ale pro lesníky to má své limity. "Proto chceme, aby sdružování bylo zakotveno ve speciálním lesním zákoně," řekl Svoboda a dodal, že vlastníci také potřebují vědět, že stát o jejich sdružování stojí a bude mu věnovat i určitou péči. "To znamená, bude to nějakým způsobem podporovat i finančně a nějakou osvětou," řekl. Podle SVOL by mohly vznikat dva typy spolků vlastníků lesů. Buď by mohli společně hospodařit se vším všudy nebo by jim spolek mohl poskytovat jen určité služby.

Rozdrobené vlastnictví lesů

Hodně rozdrobené vlastnictví lesů je na Vysočině. Majitelů lesů je okolo 48 000, průměrná výměra nestátního lesního majetku je v tomto kraji podle sdružení 0,75 hektaru. Při restitucích v 90. letech minulého století byly lesy vrácené původním majitelům nebo jejich potomkům. Majetek byl často dál dělený mezi dědice, z nichž mnozí ani v regionu nežijí.

Jaroslav Chalupa, který má okolo 13 hektarů lesa v sedmi honech na Žďársku, dobrovolné sdružování drobných majitelů lesů podporuje. Předpokládá, že by jim to pomohlo například k lepším cenám za sazenice, služby či prodávané dřevo. Vychází i ze zkušeností v kůrovcové kalamitě, která postihla i jeho majetek. "Kůrovcová kalamita se projevila extrémně, tam se zbortilo všechno, co do té doby fungovalo," řekl Chalupa novinářům v lese u Nového Veselí. Uvedl, také, že malí vlastníci lesů dostávají různé nabídky na odkup, podle jeho mínění často od spekulantů. "Já těch dopisů dostávám během roku desítky," řekl. Nejdřív se prý zájemci o odkup lesa snaží majitele vystrašit výčtem mnoha povinností spojených s držbou lesa a pak mu nabídnou, aby jim ho prodal.*

Kůrovec - poškození stromu

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down