Ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR Josef Holejšovský uložil v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky v Evropě všem okresním veterinárním správám, aby zkontrolovaly zabezpečení protinákazových opatření v chovech skotu, prasat, ovcí a koz. Zároveň mají chovatelům připomenout, aby je dodržovali.
„Zvyšující se počet ohnisek slintavky a kulhavky ve Velké Británii je varovným signálem evropskému chovatelství. Je reálné nebezpečí, že se tato nákaza rozšíří i do dalších zemí Evropy včetně České republiky. Současná situace je o to složitější, že stáda vnímavých zvířat nejsou chráněna vakcinací,“ uvedl Holejšovský. Požádal také Agrární komoru ČR a všechny chovatelské svazy, aby byli nápomocni při zabezpečení preventivních protinákazových opatřeních v chovech vnímavých druhů zvířat ke SLAK a po své linii informovali chovatele, aby veškerou svoji činností směřovali k omezení rizik zavlečení nákazy do svých chovů.
Jak upozorňuje ústřední ředitel SVS, v této fázi je důležité:
1. Omezit přesuny zvířat z chovu i do chovu na minimum, vždy po konzultaci s OVS.
2. Zcela vyloučit cizí návštěvy v chovech, vyjma nezbytných návštěv pracovníků služeb. Neorganizovat v současnosti odborné chovatelské stáže v zahraničí, zejména v zemích EU.
3. Denně sledovat zdravotní stav zvířat. Každé podezření z nákazy hlásit okresní veterinární správě a soukromému veterinárnímu lékaři.
4. Vjezdy a výjezdy dopravních prostředků (zejména cizích) omezit na nezbytně nutnou míru a ve všech případech zabezpečit jejich desinfekci.
5. Upustit od pořádání trhů, výstav a svodů zvířat, pokud se jedná o soustředění zvířat od více chovatelů. U prasat zabezpečit prodeje plemenných zvířat přímo od chovatelů.
6. S ohledem na ochranu před zavlečením nákazy do chovu se řídit ustanoveními § 1, odst. d) a § 2 vyhlášky MZe ČR č. 286/1999 o zdraví zvířat a jeho ochraně.