21.12.2000 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systém mléčných kvót začíná

Dlouho diskutované zavedení mléčných kvót se stalo v listopadu, po schválení nařízení vlády skutečností. Podle tohoto nařízení o stanovení produkčních kvót mléka na období let 2001 až 2005 se zavádí systém mléčných kvót, kompenzační platba a minimální cena mléka, včetně povinných jakostních ukazatelů.

Každý výrobce mléka obdrží od Státního zemědělského intervenčního fondu (dále jen Fondu) kvótu jak dodávkovou, tak přímého prodeje, s platností od 1. dubna 2001. Na platnou výši individuální produkční kvóty mléka ke konci prvního kvótového roku, respektive k 1. dubnu 2002, se vztahuje odvod ve výši 115 procent platné minimální ceny za objem mléka, vyprodukovaný nad kvótu.

První rok nelze kvóty prodávat
V prvním kvótovém roce 2000/2001, resp. po dobu jednoho roku od přidělení individuální produkční kvóty mléka, nebude možné kvóty prodávat ani pronajímat. Dodávkovou kvótu lze v prvním kvótovém roce převést na kvótu přímého prodeje (a naopak) dvakrát za příslušný kvótový rok, nejpozději však do 1. února 2002. Výrobci, kteří „naplní“ kvótu k 1. dubnu 2002 na méně než 90, 80 či 70 procent platné výše individuální produkční kvóty mléka, odvedou Fondu 50, 75, respektive 100 procent nenaplněného množství kvóty.
Každým rokem bude stanovena rezerva, která po rozdělení bude zvyšovat individuální produkční kvóty mléka aktivním a perspektivním výrobcům. Lze tedy každým rokem v závislosti na bilančních ukazatelích (domácí spotřeba, dovoz, vývoz aj.) a disponibilních finančních prostředcích na regulaci trhu s mlékem a mléčnými výrobky (především na subvencovaný vývoz) zvyšovat mléčné kvóty producentům mléka až do výše celkové tržní produkce 3 100 mil. kilogramů mléka (i po našem vstupu do Evropské unie, do úrovně národní kvóty).
V nařízení vlády jsou dále zakomponována pravidla pro dodržování minimální ceny ve výši 7,60 Kč/l, která jsou stejná jako v roce 2000 s tím rozdílem, že oproti roku 2000 se sledování jakostních znaků (vyjmenovaných v příloze č. 6 nařízení vlády) ve vazbě na minimální cenu provádí pouze v laboratořích, akreditovaných podle § 16 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění zákona č. 71/2000 Sb.
Z hlediska vyjednávání s Evropskou unií o požadavcích České republiky na přidělení národní kvóty 3 100 mil. kg a následné obhájení této výše toto nařízení vlády výrazně posiluje vyjednávací pozici České republiky. Národní kvóta 3 100 mil. kg je totiž nyní zakotvena v legislativních předpisech České republiky a stanovené individuální produkční kvóty mléka ve vazbě na vyplácenou kompenzační platbu počítají s tímto vyjednávacím množstvím.

Jaká bude výše kompenzační platby
Další posílení vyjednávací pozice ČR je umožněno prostřednictvím atributu vyplácení kompenzační platby ve vazbě na národní kvótu 3 100 mil. kg. Datum 31. května 2001 je den, ke kterému Fond stanoví součet přidělených individuálních produkčních kvót mléka a objem disponibilních finančních prostředků. Přesnou sazbu podpory Fond stanoví v obchodním věstníku nejdéle do konce července 2001 s tím, že vyšší sazba bude určena pro výrobce v méně příznivých oblastech. Metodické pokyny pro vyplácení kompenzační platby budou včas zveřejněny, neboť je zde možnost, podobně jako v letošním roce v případě dotačního titulu 1 N, vyplácení zálohových plateb.
Při tvorbě zásad systému produkčních kvót jsme vyšli také ze zkušeností Evropské unie ve smyslu problémů s vazbou kvót na půdu a vysokým procentem vlastnictví kvót těmi, kteří nepodnikají v zemědělství. Nařízení vlády stanovuje možnost přidělení kvóty pouze výrobcům mléka a vazbu kvót na půdu nezavádí.

Výhoda správného vyplnění žádosti
Žádost o přidělení individuální produkční kvóty mléka bude probíhat tak, že každý výrobce mléka vyplní formulář, který bude k dispozici od 21. prosince na územních odborech ministerstva zemědělství (ÚO MZe), kde si každý výrobce žádost vyzvedne. K vyplnění žádosti mu odbornou pomoc poskytne pracovník ÚO MZe. Žádost pak výrobce zašle včetně všech příloh na adresu Státního zemědělského intervenčního fondu či doručí osobně (proti podpisu), nejdéle však do 31.1. 2001.
Vyplnění této žádosti se doporučuje věnovat patřičnou pozornost, aby ji Fond nemusel vrátit k doplnění či upřesnění údajů. Výhoda „správného“ vyplnění žádosti spočívá v tom, že jednak bude výrobci „včas“ přidělena dodávková kvóta v objemu minimálně 105 procent výše dodávek roku 2000 (oproti 75 procent tržní produkce v případě přidělení zatímní individuální produkční kvóty) a jednak si může požádat o navýšení kvóty z rezervy (do 1. března 2001).
Pokud Fond shledá, že žadatel není výrobcem mléka, nebo žádost není oprávněná, žádost zamítne.
Přidělení individuální dodávkové kvóty se provede podle vzorce v příloze nařízení vlády a bude záviset na součtu referenčních dodávek jednotlivých výrobců (celkových dodávek). Jak již bylo uvedeno, podle předběžných odhadů se dá usuzovat, že Fondem stanovená individuální dodávková kvóta bude nejméně o přibližně pět procent vyšší než dodávky žadatele v roce 2000. Individuální produkční kvóta přímého prodeje se přidělí na základě dosažené skutečnosti v roce 2000. Žadatelem nemůže být zahraniční fyzická ani právnická osoba. Výrobci, kteří se letos zapojili do evidence v rámci dotačního titulu 1N, se uznávají nahlašované údaje 1N. Ostatní výrobci, kteří nebyli zapojeni do 1N, musí doložit všechny měsíce roku 2000. K žádosti přiloží výpis z obchodního rejstříku, nebo živnostenský list, nebo osvědčení o vedení v evidenci podle zákona č. 219/91 Sb. (SHR). Fond oznámí výrobci přidělení individuální produkční kvóty mléka či zatímní individuální produkční kvóty mléka rozhodnutím, respektive písemným oznámením.

Žádost o získání nové kvóty
Žádost o přidělení nové individuální produkční kvóty mléka může podat Fondu (osobně či písemně) pouze výrobce, který začíná hospodařit po 1. lednu 2001, nebo který ukončil tržní produkci v roce 2000 na dobu delší než 30 dnů a nepožádal o přidělení individuální produkční kvóty mléka podle předchozích pravidel (do 31. ledna 2000). Pro první kvótový rok zároveň ale výrobce musí doručit žádost Fondu nejpozději do 1. března 2001, jinak se žádost považuje za žádost na kvótový rok 2002/3.
Výrobce k žádosti přiloží čestné prohlášení, kde mimo jiné deklaruje, že nepodniká výlučně v systému trvalého vazného ustájení. Dále žadatel k žádosti přiloží doklady o zajištění odbytu. Jde především o smlouvu se zpracovatelem či odbytovým družstvem či odběratelem výrobků (v případě kvóty přímého prodeje). Žadatel také musí do 90 dnů od přidělení kvóty prokázat, že je výrobcem mléka (na základě kontroly osoby pověřené Fondem, vedeného účetnictví, faktur apod.). Fond na základě objemu disponibilní kvóty (pro první kvótový rok stanovený Fondem a vyhlášený ve Věstníku MZe) a požadavků na rezervu, přidělí žadateli kvótu z rezervy. Žadatelem nemůže být zahraniční fyzická ani právnická osoba. Žadatel vyplňuje pouze bílá pole, ostatní pak vyplní Fond.

Komu se může kvóta zvýšit
Žádost o zvýšení stávající individuální produkční kvóty mléka může podat Fondu (osobně či písemně) pouze výrobce, který má přidělenou individuální produkční kvótu mléka (formou rozhodnutí Fondu), nebo zatímní individuální produkční kvótu mléka (formou oznámení Fondu). Pro první kvótový rok zároveň ale výrobce musí doručit žádost Fondu nejpozději do 1. března 2001, jinak se žádost považuje za žádost na rok 2002/3.
Výrobce k žádosti přiloží čestné prohlášení, kde mj. deklaruje, že nepodniká výlučně v systému trvalého vazného ustájení. Fond na základě objemu disponibilní kvóty (pro první kvótový rok stanovený Fondem a vyhlášený ve Věstníku MZe) a požadavků na rezervu, přidělí žadateli kvótu z rezervy. Žadatelem nemůže být zahraniční fyzická ani právnická osoba. K žádosti se přiloží výpis z obchodního rejstříku, nebo živnostenský list, nebo osvědčení o vedení v evidenci dle zákona č. 219/91 Sb. (SHR).
Měsíční informaci producenta mléka o prodeji mléka a mléčných výrobků bude výrobce vyplňovat a zasílat Fondu do 15 dnů po uplynutí předchozího měsíce podobně jako v současné době u podpůrného programu 1N. Stejně tak budou zvláštní formuláře měsíčně vyplňovat a zasílat odbytová družstva a mlékárny, které navíc budou informovat Fond o nákupu a prodeji syrového kravského mléka od jiných mlékáren či odbytových družstvech. Všechny formuláře budou k dispozici na pracovišti Fondu a územních odborech ministerstva.
Producent je také povinen informovat zpracovatele nebo odbytovou organizaci o přidělené individuální produkční kvótě mléka či zatímní individuální produkční kvótě mléka a o všech jejich změnách (prodej podniku, ukončení činnosti, navýšení stávající kvóty či naopak její snížení po ukončení příslušného kvótového roku. Dále je povinen výrobce písemně informovat Fond, který zpracovatel či odbytová organizace zaplatí odvod za překročení individuální dodávkové kvóty V tomto sdělení výrobce uvede obchodní firmu či jméno fyzické osoby (majitele), sídlo a místo podnikání včetně telefonního spojení. Předpokládá se, že vzájemná informační povinnost účastníků systému a odvody za překročení kvót bude smluvně ošetřena mezi výrobcem a odběratelem, dále pak mezi mlékárnou a odbytovým družstvem.

Kdo zaplatí pokutu
Za překročení objemu individuální produkční kvóty mléka výrobce k 1.4. 2002 zaplatí příslušný zpracovatel či odbytové družstvo (podle toho, s kým má výrobce uzavřenou smlouvu) odvod ve výši 115 procent minimální ceny. Pokud výrobce překročí individuální kvótu přímého prodeje, je povinen zaplatit odvod Fondu přímo.
Při nedodržení pravidel stanovených nařízením vlády se producent, zpracovatel či odbytové družstvo vystavuje nebezpečí Fondem udělení (i opakované) finanční pokuty až do výše 500 tisíc korun.
Další podrobný výklad k nařízení týkající se kompenzační platby, snižování individuálních produkčních kvót mléka, odvodů za překročení kvót a jiných pravidel bude zveřejněn v prvních měsících roku 2001.
Současná podoba nařízení vlády bude každým rokem novelizována, především s ohledem na minimální cenu a kompenzační platbu, dále pak na zkušenosti prvního kvótového roku, pravidla převodů kvót, zpeněžování mléka a ve vazbě na novelu zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu i na otázky tzv. saldování a prioritního přidělování kvót z rezervy pro výrobce z méně příznivých oblastí, mladé zemědělce aj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down