Nemáte zrovna pole, ale třeba jen větší pozemek či zahradu, která nedisponuje zrovna výstavním trávníkem, a pěstování plodin vzdáváte rovnou? S prvními jarními dny je ideální čas na to, dát půdu dohromady. Začněte u kultivace.
První teplejší dny jsou vhodné pro úpravu zahrad, které již nejsou v nejlepší kondici. Záhony neplodí, trávník roste, jak se mu zachce, nebo vůbec ne. Prvním krokem před zasazením rostlin a vysetím nového trávníku je kultivace. Půda se musí provzdušnit, prokypřit, popřípadě vyplít a zbavit stařiny.
Naštěstí už minuly časy, kdy se všechny tyto věci musely dělat ručně, a dnes k tomu slouží kultivátor neboli rotavátor, který zvládne všechny tyto činnosti a jistě ho dobře znáte. Jaký ale vybrat?
Velikost pozemku je klíčová
Výběr kultivátoru závisí nejen na použití, ale také na velikosti půdy, kterou s ním chcete kultivovat. Na obrovský pozemek logicky asi nevezmete malý jednoúčelový kultivátor vhodný na zahradu nebo do skleníku, naopak se zaměříte na stavebnicové systémy s šíří přibližně od 70 do 110 cm. Tyto stroje jsou vybaveny několikastupňovou převodovkou a zpátečkou, nabízejí připojení tažného příslušenství (vyorávací radlice, zahrnovací radlice, kombinátor apod.) a jejich výhoda spočívá v tom, že dokážou pohánět například bubnovou sekačku nebo zametací kartáče.
Na malé zahrádky a menší pozemky budou stačit minikultivátory a malé stavebnice s šíří 30 až 60 cm o objemu 30 až 160 ccm.
Jednoúčelové minikultivátory jsou ideální pro malé zahrádky a především záhony a skleníky. Mají objem do 35 ccm. Malé víceúčelové stavebnice o objemu okolo 50 ccm a výkonem do 2,5 k hledejte, pokud se chystáte na pozemku například vyhrabávat stařinu, zaříznout okraj trávníku nebo chcete také vertikutátor. U těchto stavebnic jednoduše vyměníte adaptéry podle potřeby, obsluha je velmi jednoduchá díky odstředivé spojce, a navíc se díky nízké hmotnosti mohou do úpravy půdy zapojit i ženy či starší lidé.
Jednoúčelový nebo multifunkční kultivátor?
Samozřejmě záleží i na použití, proto si dopředu velmi dobře rozmyslete, co od kultivátoru čekáte. Nemá smysl pořizovat multifunkční kultivátor s šíří okolo 100 cm, pokud chcete na zahrádce u chaty jen pěkný trávník. Na to bohatě stačí jednoúčelový rotavátor, který půdu dobře prokypří, není těžký a na obsluhu zbytečně složitý.
V případě, že máte záhony, skleníky a velký pozemek a očekáváte od kultivátoru také zapravení hnojiv, pletí, přihrnování řádků, orbu, srovnání povrchu a podobně, pak jednoúčelový kultivátor bude málo. Vždy záleží na možnostech jednotlivých strojů a na počtu adaptérů, které lze připojit.*
Super, díky za článek 🙂 Tohle řešímejen u užitkové půdy. Na okrasných záhonech máme textilii proti plevelu - objednávali jsme z: https://www.agrotex.cz/katalog/dle-ucelu/proti-plevelu - a na ní mulčovací kůru. Dřív jsme to řešili klasicky vytrháváním plevele, ale bylo to časově dost náročné, tak jsme na to šli nakonec takto. Předzahrádku máme pořád pěknou bez nějaké větší snahy. 🙂
Manžel také jednou za rok projede zahradu kultivátorem. Když to dělal poprvé, tak jsem se nestačila divit, co suché trávy z ní vytahal. Je to hodně znát. Tráva je pak taková hustší a hezčí na pohled 🙂 . Letos mi také na jaře opravil sekačku na trávu, koupil nové nože z https://www.kardanka.cz/ , tak to bylo znát, že lépe sekala 🙂 .