Téma ochrany půdy je stále více aktuální

Pokud je téma ochrany půdy a s půdou spojených rizik, jakými jsou vodní a větrná eroze, odplývání kvalitní zemědělské půdy k nezemědělským účelům či téma práv vlastníků půdy i jejich nájemců někde skutečně aktuální, pak je to bezesporu v České republice. Nikde ve světě nebyl tak systémově zpřetrhán vztah majitelů půdy k jejich pozemkům, jehož důsledkem je nebezpečně vysoký podíl půdy obhospodařovaný nájemci. Uvedli to zástupci Asociace soukromého zemědělství na tiskové konferenci v Praze s tím, že
Organizace spojených národů se rozhodla upřít v letošním roce pohled lidstva k půdě. Vyhlásila jej proto Mezinárodním rokem půdy. Cílem této iniciativy je zejména zvýšit povědomí veřejnosti a odpovědných orgánů o důležitosti ochrany půdy a jejího udržitelného obhospodařování.

 Připomněli, že nikde jinde nepociťují důsledky zásahů do krajiny způsobené právě cílenou likvidací selského stavu v druhé polovině minulého století tak palčivě. I proto, nebo právě proto se Asociace soukromého zemědělství ČR rozhodla co nejlépe využít letošního Mezinárodního roku půdy k řešení řady závažných témat, která s touto nejcennější zemědělskou komoditou souvisejí.  "Tématu půdy a její ochrany se však naše stavovská organizace přirozeně věnuje od počátku svého působení. Tedy od doby, kdy bylo toto téma pod tlakem zástupců postsocialistického zemědělství všemi zcela paradoxně považováno za okrajové. Právě sedláci, znalí prostředí ve svém okolí, kde nejen hospodaří, ale také žijí, si totiž uvědomují rizika necitlivých zásahů člověka do přírody, obnovují pestrost krajiny budováním a udržováním krajinných prvků a přispívají k vyšší úrodnosti půdy,“ říká tajemník ASZ ČR Jaroslav Šebek.

A právě statky členů Asociace soukromého zemědělství ČR v různých koutech republiky se v letošním roce otevřou jak odborné, tak laické veřejnosti. Pro rodiny s dětmi zde bude ve spolupráci se společností Park tři věže připraven celodenní doprovodný program, možnost prohlídky hospodářství či nákupu farmářských produktů. Součástí každé akce však bude i půldenní seminář, zaměřený vždy na jedno konkrétní a zásadní téma týkající se půdy. Bude probíhat formou přednášek a diskusí s nejrůznějšími odborníky na danou problematiku, zástupci organizací, ale i samotnými sedláky a vlastníky půdy.

„Několik akcí tohoto typu jsme na statcích našich členů uspořádali již v loňském Mezinárodním roce rodinných farem. Jednoznačně se potvrdilo, že čeští sedláci, kteří hospodaří na rodinných gruntech, se mají čím pochlubit a že širokou veřejnost možnost lépe poznat tento typ hospodaření velmi láká. Čtyř celodenních slavností se vloni zúčastnilo téměř 20 tisíc návštěvníků,“ vysvětluje předseda ASZ ČR Josef Stehlík a dodává: „Sedláci se  dnes stávají hybnou silou ve všech oblastech zemědělské politiky, kterou se může náš stát chlubit jako přínosnou pro zlepšení účinné ochrany krajiny a především půdy. Kde jinde proto uskutečnit semináře spojené s tematikou půdy než právě na statcích?“

Celý článek si můžete přečíst v Zemědělci č. 15

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down