Tisíce návštěvníků na prezentaci rodinné farmy a prodeje ze dvora

Představit široké veřejnosti klasickou rodinnou farmu a poukázat na její význam a přínos pro venkov se podařilo i v rámci druhé letošní akce pořádané Asociací soukromého zemědělství ČR u příležitosti Roku rodinných farem. Několik tisíc návštěvníků, většinou rodin s dětmi, prožilo 31. května na statku rodiny Hájkových v Jeníkově na Vlašimsku den plný poznání, zábavy i vyjádření odborníků k aktuálním zemědělským tématům. Informovala o tom Šárka Gorgoňová, tisková referentka Asociace soukromého zemědělství ČR.

Návštěvníkům se ani nechtělo věřit, že líbivý a pečlivě upravený jeníkovský statek, do jehož provozu je zapojena celá rodina včetně pěti dětí, nesměl za totality více než třicet let sloužit svému účelu. Obdivovali velmi účelné hospodářské budovy vystavěné v devadesátých letech ze dřeva vytěženého ve vlastním lese, jež navazuje zcela přirozeně na původní stavení. Kromě drobného hospodářského zvířectva zaujalo děti hlavně stádo masného skotu plemene charolais umístěné jak ve stáji, tak na přilehlých pastvinách. K jeho chovu se majitel farmy Milan Hájek rozhodl přejít převodným křížením z českých strak již před několika lety na základě stále se zvyšující poptávky po hovězím mase. O to je ze strany spotřebitelů, kterým ho Hájkovi prodávají předem objednané bedýnkovou metodou, takový zájem, že počítají s rozšířením stáda s šedesáti kusy až na dvojnásobek. Přímo ze dvora probíhá i prodej hlavního artiklu – brambor, které tvoří až 70 % příjmů farmy. Ta nabízí i jejich rozvoz, a to jak maloodběratelům, tak i do škol a nemocnic.

Prodeji ze dvora jako stěžejnímu tématu byl věnován i odborný seminář pořádaný v průběhu dne přímo na farmě. S jednotlivými příspěvky vystoupili a s účastníky poté diskutovali předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík, ředitel Krajské veterinární správy Středočeského kraje Zdeněk Císař a ředitel odboru zemědělských statistik Českého statistického úřadu Jiří Hrbek.

Motto prezentace Josefa Stehlíka nazvané Český výrobek na českém trhu aneb Prodej a zpracování na selském dvoře znělo: Prodej ze statku je výhodou pro všechny účastníky trhu – zemědělce, zpracovatele, obchodníka i zákazníka. „Jde o tradiční, osvědčený a bezpečný způsob nabídky vlastní produkce, který je jednou z velkých priorit naší selské organizace. Za jeho nesporné přínosy považuji velkou šanci pro posílení pozice menších zemědělců na venkově, diverzifikaci příjmů a realizaci výrobků zemědělce, pestrost regionálních nabídek a specialit, zlepšení služeb poskytovaných na venkově, propagaci domácích produktů a osvětu a v neposlední řadě i možnost zákazníka nahlédnout do kuchyně výroby potravin,“ řekl Stehlík.

Prodeji malého množství živočišných produktů z prvovýroby přímo konečnému spotřebiteli s cílem poskytnout sedlákům lepší orientaci v současné legislativě byl věnován příspěvek Zdeňka Císaře. Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu seznámil s vývojem spotřeby konkrétních vybraných potravin v České republice za posledních dvacet let, která poukazuje na změnu trendů ve stravování související například s vyšší spotřebou zeleniny.

Návštěvníci sobotní akce si díky semináři, prohlídce farmy a celodennímu naučnému doprovodnému programu měli možnost uvědomit úzkou spojitost tradiční rodinné farmy s životem na venkově. A to je hlavním smyslem nejen letošních akcí pořádaných organizací, která si podporu rozvoje rodinného farmaření klade za svůj dlouhodobý cíl – Asociace soukromého zemědělství ČR. Brána další z jejích členských farem se otevře pro širokou veřejnost již 5. července, a to rodiny Tvarůžkových v Hlubočci u Opavy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down