Poslanecká sněmovna hlasy sociálních demokratů a komunistů schválila návrh novely tzv. transformačního zákona, který umožňuje vypořádat majetkové nároky ve věcech. S novelou musí ještě souhlasit senátoři a prezident. Pokud se tak stane, odezvou bude stížnost k Ústavnímu soudu, kterou chtějí podat občanští demokraté. Hlásí se k ní i lidovci.
Předloha počítá s tím, že oprávněné osoby se budou muset znovu přihlásit o vypořádání svých majetkových podílů, jinak jejich nárok zaniká. Družstvo se s nimi bude moci vyrovnat také ve věcném majetku. Vypořádání má přitom odpovídat skladbě majetku družstva podle účetní uzávěrky za kalendářní rok předcházející uplatnění nároku. Předseda zemědělského výboru sněmovny Ladislav Skopal (ČSSD), spolupředkladatel návrhu, navíc prosadil možnost, aby poplatníci mohli vypořádané podíly odečítat od základu daně z příjmů. Odpočet by mohli po dobu pěti let uplatnit i ti, kteří se už vyrovnali, předpokládá předpis schválený sněmovnou. Ten také připouští, že pokud se obě strany nedohodnou, určí za ně vypořádání soud. Poslanci mu však chtějí určit, že přitom musí vycházet z aktuální skladby družstevního majetku. Návrh také zakotvuje zažitou praxi, že majetkové podíly oprávněných osob, které jsou členy transformovaného družstva, se stávají jejich členským vkladem.
Novelu zákona č. 42/1992 Sb., o vypořádání majetkových nároků v družstvech dlouhodobě prosazuje Zemědělský svaz ČR. Jeho předseda Miroslav Jirovský upozorňuje, že cesta konkursů není řešením a je nevýhodná i pro oprávněné osoby. Novela by podle něho měla přispět k rychlému uzavření transformačního procesu.
Kritikům vadí, že během procesu, který trvá již dvanáct let, se mají měnit podmínky pro vyrovnání. „Lidem, kteří se dosud nedomohli svého majetku, tento bezprecedentní zákon říká, že o něj definitivně přijdou,“ konstatuje stínový ministr ODS Jiří Papež. Je přesvědčen o tom, že jedině nechuť bránila družstvům ve vydání majetku, popřípadě dohodě o způsobu vyrovnání. „Schválený zákon navíc plošně zbavil povinné osoby - bývalá družstva – dluhů,“ dodává Papež a mluví o loupeži století za bílého dne.
Poslanec Miroslav Kučera (ODS) neuspěl při třetím čtení předlohy s návrhem, aby za uspokojení majetkových nároků zodpovídaly i na nástupnické organizace, které převzaly majetek družstva. Požadoval také zastavit dotace těm, kdo se nesnaží vyrovnávat.
Celková výše nevypořádaných majetkových podílů činila v roce 1993 asi padesát miliard korun. Ke konci roku 2002 představovala částku 15,1 miliardy korun, což odpovídá 27 procentům celkového majetku družstev, uvádějí v důvodové zprávě k novele její předkladatelé Miloslava Vostrá a Pavel Kováčik z KSČM a sociální demokrat Ladislav Skopal.