03.12.2013 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třetina Čechů míní, že převažují nevýhody vstupu do EU

Třetina Čechů míní, že vstup do Evropské unie přinesl zemi více nevýhod než výhod, opak si myslí pětina lidí. Na členství v EU tak mají Češi pesimističtější pohled než Poláci, Lotyši a Bulhaři. Vyplývá to z průzkumu Sdružení pro podporu otevřené společnosti (PASOS), který se uskutečnil v Česku, Polsku, Lotyšsku a Bulharsku, tedy v zemích, které vstoupily do EU v posledních deseti letech.

Více než 61 procent Čechů je přesvědčeno o tom, že čeští členové Evropského parlamentu odvádí špatnou nebo velmi špatnou práci při obhajování zájmů obyvatel Česka na evropské úrovni. Podobně smýšlejí lidé o české vládě, jejíž práci při obhajování zájmů Čechů na evropské úrovni hodnotí jako spíše špatnou či velmi špatnou 64 procent Čechů.
Dvě třetiny lidí si také myslí, že EU odvádí ve vztahu k zájmům a prioritám ČR špatnou práci. Téměř polovina Čechů hodnotí práci Evropského parlamentu jako spíše špatnou nebo velmi špatnou a 41 procent Čechů takto hodnotí Evropskou komisi.
Ze srovnávaných zemí jsou Češi nejhůře informovaní o tom, jak získávají své posty členové Evropského parlamentu. Pouze 32 procent dotázaných vědělo, že představitelé evropského parlamentu jsou voleni českými občany v přímých volbách. Nejlépe informovaní byli Bulhaři - správně odpovědělo 57 procent dotázaných. Volby do Evropského parlamentu se konají v květnu příštího roku.
"Češi jsou zklamáni z úsilí jejich politiků pří obhajování zájmů Čechů na úrovni EU a špatně hodnotí i práci evropských instituci. Většina Čechů - na rozdíl od Poláků, Lotyšů a Bulharů - si ani neuvědomuje, že vybírají členy Evropského parlamentu v přímých volbách. To se odráží v celkovém politickém odcizení," uvedl ředitel PASOS Jeff Lovitt.
Mezi Čechy převažuje mínění, že vstup do EU přinesl více nevýhod než výhod například i v oblasti demokracie a kvality života. "Lotyši sdílejí pesimismus Čechů, že vstup do EU jim přinesl měně výhod než nevýhod, ale pouze Češi věří, že po vstupu do EU se zhoršila kvalita života a demokracie," upozornil Lovitt. Poláci a Bulhaři mají na členství v EU i na na práci svých zástupců na evropské úrovni pozitivnější pohled.
Průzkum se uskutečnil paralelně ve všech čtyřech zemích. V ČR sestavila dotazník agentura PPM Factum.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down