Odborníci z České společnosti ornitologické upozorňují, že na krmítkách cích se ale šíří onemocnění, které může být pro ptáky smrtelné. Nákazu způsobují cizopasní prvoci bičenky drůbeží, které způsobují ptákům rozsáhlé zduřeniny v zadní části zobáku. Ptáci nemohou polykat potravu a postupně hynou hladem.
Nákaza bičenkami, trichomonóza, se dosud vyskytovala především u holubů. Nově začaly bičenky napadat i pěnkavovité ptáky, především zvonky. K přenosu nákazy dochází na krmítcích, kde se ptáci dostávají do těsného kontaktu, vysvětlil ředitel České společnosti ornitologické Vermouzek. „Pokud pozorujeme v okolí krmítka viditelně nemocné ptáky nebo dokonce nacházíme uhynulé, je nejlepší okamžitě přestat přikrmovat a nechat krmítko vyschnout. Právě vyschnutí bičenky spolehlivě zabije," doporučil.
Odborníci z České společnosti ornitologické v případě zjištění nákazy doporučují přerušit přikrmování alespoň na dva týdny, aby se z krmítka netvořilo centrum přenosu nákazy. Pokud se viditelně nemocní ptáci vyskytují v okolí i nadále, je potřeba pauzu prodloužit.
Lidé se trichomonózy obávat nemusí, ptačí bičenky nejsou přenosné na savce, tedy ani na člověka. I u domácích ptáků se objevují jen zcela výjimečně.
Ornitologové vyzývají veřejnost, aby zpozorování nemocných ptáků nahlásila. Ornitologové výskyt trichomonózy sledují. Prosí každého, kdo se s nemocnými ptáky setká, aby svá pozorování zaznamenal do Faunistické databáze České společnosti ornitologické avif.birds.cz.