Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci meziročně stouply o 2,8 procenta, tedy nejprudším tempem za téměř osm let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.
Meziroční růst tržeb předčil očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na rovná dvě procenta. Meziměsíční růst sice zpomalil na 0,3 procenta z listopadových 0,7 procenta, také však překonal odhady.
Nejvýraznější meziroční nárůst v rámci Evropské unie podle dostupných údajů zaznamenalo Lucembursko, kde se tržby zvýšily o 9,2 procenta. Nejhůře si naopak vedlo Finsko, které vykázalo pokles tržeb o 2,6 procenta. Data za Českou republiku zpráva Eurostatu neobsahuje.
Evropští spotřebitelé povzbuzení nízkými cenami v prosinci utráceli například za vánoční dárky, potraviny či pohonné hmoty. Příznivé údaje o tržbách jsou v rozporu s obavami, že deflace v eurozóně přiměje spotřebitele k odkládání nákupů s cílem počkat na další pokles cen.
Eurozóna se dostala do deflace v prosinci, kdy se spotřebitelské ceny meziročně snížily o 0,2 procenta. V lednu pak tempo poklesu cen zrychlilo na 0,6 procenta. Evropská centrální banka se v lednu v rámci snahy o odvrácení deflace rozhodla, že zahájí nákupy vládních dluhopisů a napumpuje do ekonomiky eurozóny více než bilion eur (zhruba 30 bilionů korun).*