15.09.2000 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tvrdost mléčných kvót pro mladé farmáře požaduje Společnost mladých agrárníků zmírnit

Systém mléčných kvót, jak se připravuje v nařízení vlády, silně omezí mladé a perspektivní podnikatele v chovu dojených krav. Společnost mladých agrárníků proto postrádá jakoukoliv doprovodnou pobídku pro mladé farmáře vycházející ze zkušeností Evropské unie, která by zmírnila tvrdost této regulace.

„V naší republice prozatím není účinný systém podpory mladých lidí v zemědělství a pokračuje jejich výrazný odliv z tohoto odvětví i z venkova. Ve vyspělých zemích i asociovaných státech střední a východní Evropy si vlády a zákonodárné orgány uvědomují význam působení mladých lidí v agrární sféře a nejrůznějšími způsoby podporují jejich podnikání a život na venkově,“ říká Jiří Stupka z prezidia SMA. Proč to připomíná právě v souvislosti s mléčnými kvótami?
„Systém produkčních kvót mléka, který se u nás nyní připravuje, vychází ze zkušeností EU s regulací trhu s mlékem. Systém jako takový nicméně omezuje mladé podnikatele, proto je státy nejenom evropského společenství podporují, aby zmírnily tvrdost této regulace a umožnily založení a rozvoj hospodářství právě mladých lidí. V návrhu ministerstva zemědělství však jakoukoliv pobídku pro mladé postrádáme,“ namítá Stupka. SMA proto navrhuje, aby mezi žadatele o státní rezervu byli vedle chovatelů podnikajících v systému volného ustájení zařazeni také výrobci do čtyřiceti let.
Ve svém stanovisku k návrhu vládního nařízení k mléčným kvótám SMA konstatuje, že návrh je nekompatibilní s pravidly EU právě v oblastech, které zmírňují tvrdost systému. „Jde především o prioritní přidělování kvót ze státní rezervy, o možnost kompenzovat překročení kvóty jedním výrobcem druhým, který v rámci daných pravidel nenaplnil kvótu. Postrádáme také zamezení převodu kvót z méně příznivých oblastí do produkčních,“ jmenuje výhrady Jiří Stupka. Vzhledem ke snazšímu obhájení vyjednávací hranice uvedené v Pozičním dokumentu ČR podporuje SMA myšlenku na rozdělení národní kvóty 3,1 milionu kg ve zvláštním režimu aktuální a národní kvóty.
SMA zároveň upozorňuje na skutečnost, že mnoho mladých výrobců začíná, či plánuje rekonstrukce kravínů a podle navržených pravidel by tak byli postiženi snížením kvóty. Navrhuje proto, aby se tento postih netýkal chovatelů, kteří započali rekonstrukci kravínu na systém volného ustájení v kvótovém roce, stejně jako se o tom uvažuje u výrobců postižených zásahem vyšší moci.
„Jak se v odůvodnění návrhu správně poukazuje, náklady na výrobu mléka jsou vysoké a reálná dotace - kompenzační podpora - je velice nízká. Navrhujeme tedy stanovit vyšší a pevnou sazbu tak, aby byla právní jistota pro mladé zemědělce a kompenzace odpovídala omezení výrobce ve zvyšování produkce mléka,“ zmiňuje doporučení SMA Jiří Stupka. Co se týká minimální ceny mléka, vzhledem k současné praxi mlékáren (jejího nedodržování) se SMA přiklání k zachování nynějších 7,50 koruny za litr s podmínkou, aby se zvýšila kompenzační podpora.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down