Tvůrci projektu Intersucho spustili tento týden další informační službu pro zemědělce, jež jim má pomoci při rozhodování, jaké zásahy má, nebo nemá cenu dělat v polních porostech.
Na webu Výnosy plodin.cz totiž najdou předpověď výnosů jednotlivých plodin na úrovni okresů a zároveň vidí, jak jsou na tom ostatní kolegové v republice, řekl bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Miroslav Trnka. Zemědělci by dokonce mohli zjistit, i jak je na tom konkurence ve státech Podunají. "Zpravodaje už máme na Slovensku, v Chorvatsku, Rumunsku a také v Estonsku a rozbíhá se Srbsko, Maďarsko a Rakousko," řekl Trnka. Systém bude v provozu již letos. Prozatím jsou informace o výhledu výnosů ve střední Evropě na webu projektu Intersucho.
Předpověď výnosů začíná dva až tři měsíce před sklizní obilnin, obvykle na konci března, a vědci ji aktualizují jednou týdně. Čím více se sklizeň blíží, tím víc předpověď odpovídá skutečnému výnosu. Zpočátku je chybovost okolo 15 procent, před sklizní se blíží deseti procentům. Při sklizni bude server zobrazovat ve spolupráci se Státním intervenčním zemědělským fondem i aktuální informace o výnosech ze sklizně. Základními vstupními daty jsou průměrné výnosy z minulých let, které vědci porovnávají se současnou kondicí vegetace na čtvercích o straně 250 metrů pomocí satelitních snímků. "Kondice vegetace se odvozuje od množství chlorofylu. Abychom eliminovali to, že se plodiny na pozemcích střídají, agregujeme data do čtverce o straně pět kilometrů. V takovém rozlišení předpokládáme stabilní zastoupení pěstovaných plodin mezi jednotlivými roky, protože se na takové ploše pěstují stále ty stejné plodiny, byť na jiném pozemku. Nicméně pro trvalé kultury či sady, které se z roku na rok nemění, lze rozlišení zvýšit na 250 metrů, ale zatím postrádáme data o výnosech z těchto porostů," vysvětlil Trnka.*