Prodejci kaprů si zatím zaregistrovali u veterinářů 2263 prodejních míst, jejich počet se však může ještě zvýšit. Loni jich nakonec bylo zhruba 2500. Ceny za kilogram kapra jsou přibližně stejné jako loni, tedy mezi 80 a 90 korunami. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Například místopředseda Rybářského sdružení ČR Ladislav Vacek má však obavy, že v příštím roce se s povinností posílat informaci o tržbách do elektronické evidence (EET) buď razantně prodej ryb omezí, nebo kapři zdraží.
Podle Vacka je problém nejen s funkčností EET v mrazech, ale i s počty prodejců. Prodejci ryb pracují v prostředí, kde je všudypřítomná voda a mráz ovlivňující provoz elektrických zařízení. Přestože i pro taková prostředí existují pokladní systémy, jejich pořizovací cena je neúměrně vysoká sezónnímu prodeji a s největší pravděpodobností by ji bylo nutné promítnout do ceny a do doplňkových služeb, jako je kuchání, porcování a podobně, dodal ředitel společnosti Bizerba Martin Dvořák. To připouští i Vacek. Buď výrazně poklesne prodej ryb, nebo budeme muset výrazným způsobem zdražit produkci, sdělil místopředseda.*
Veterináři každoročně kontrolují doklady o původu a zdravotním stavu ryb, jak prodejci zacházejí s živými rybami, zda nemají přeplněné kádě, jestli je v kádích stálý přívod okysličující vody. Dozorovány jsou i postupy při omračování a usmrcování ryb. Neméně důležitá z pohledu veterinárního dozoru je úroveň hygieny prodeje a hygienické manipulace s rybami, dodal Pejchal. Loni v celé ČR provedli okolo 700 kontrol, z toho v pěti procentech případů našli veterinární inspektoři alespoň jednu závadu. Nejčastěji šlo o nedostatky v dodržování čistoty a pořádku v místě prodeje, nesplnění povinnosti nahlásit předem zahájení prodeje krajské veterinární správě či chybějící doklady o původu zboží.
Kontrolu u vánočních prodejů provádí i Česká obchodní inspekce. Nejčastější zjištěnou chybou je neseznámení zákazníka s cenou služby.