Úhyn nosnic v klecových chovech je podle profesorky České zemědělské univerzity menší než ve výběhu

Úhyn nosnic v klecových chovech je nižší než ve voliérách nebo volných chovech, sdělila profesorka Eva Tůmová z katedry speciální zootechniky České zemědělské univerzity v Praze. Podle prorektorky Martiny Lichovníkové z Ústavu chovu a šlechtění zvířat Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně ale nejde obecně zhodnotit, zda jsou lepší podmínky pro život nosnic v klecích nebo mimo ně. Mimo totiž mají lepší možnost přirozeného chování, jako je hrabání nebo popelení se.

V minulém týdnu po reportáži České televize o podmínkách, v nichž žijí nosnice v českých klecových chovech, ohlásila většina obchodních řetězců, že většinou do roku 2025 přestanou prodávat vejce z klecových chovů. Spolek Obraz zveřejnil prostřednictvím reportáže České televize v minulém týdnu záběry ze čtyř klecových českých chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří a namačkané v malých klecích. Tůmová však upozornila na studii z roku 2015, podle které je úhyn nosnic v obohacených klecích během snáškového cyklu, tedy do doby, než je chovatelé z klecí vyřadí, tříprocentní. Při životě na voliérách pak čtyřprocentní, na podestýlce šestiprocentní a ve volném výběhu 14 procent. "Zvýšený úhyn slepic v podlahových chovech ve srovnání s obohacenými klecemi je podle literatury z 37 procent způsoben kanibalismem, 28 procenty parazitárními onemocněními, které se běžně v klecích nevyskytují," dodala Tůmová. U výběhových chovů pak až pětinu ztrát mohou způsobit predátoři, desetinu ztrát pak způsobuje stres včetně nedostatečné výživy. Pohodu zvířat pak ovlivňují podmínky mikroklimatu a výživa, přičemž kontaminace vzduchu prachovými částicemi je násobně větší na podestýlkách a voliérách než v klecích. "Ve světě se více než 90 procent produkce konzumních vajec uskutečňuje v neobohacených klecích, které jsou však v Evropské unii zakázané. V EU se tedy mohou používat klece obohacené, které umožňují slepicím plný repertoár přirozeného chování a zajištění vysoké užitkovosti, kvality a bezpečnosti produkce vajec," doplnila. Žádný z chovů podle ní není pro slepice ideální, ale je podle ní třeba chovat slepice v systému ustájení, který je nejméně stresuje a zajistí vhodné podmínky. Mezi tyto systémy patří jak obohacené klece, tak i voliéry z alternativních systémů. Podle Lichovníkové jsou ale důležité i podmínky pro přirozené chování slepic. Ty jsou nejhorší v klecových chovech. Na záběrech Obrazu byly vidět nosnice bez peří, to je ale podle ní běžná věc v klecovém chovu. "Záleží na tom, v jakém věku nosnic tato videa byla pořízena. Nosnice chováme přibližně rok," upozorňuje prorektorka. Mladé jsou podle ní krásně opeřené, v poslední čtvrtině chovného cyklu pak vždycky budou vypadat jako v reportáži - s holou hrudí a krky. Přes zábrany se totiž nahýbají do krmítek. A protože se nudí, tak se navzájem ozobávají. Odsoudila však úhyny v chovech, kde nedošlo k odstranění uhynulých kusů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down