05.08.2015 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úhyn ryb

Veterináři vyšetřují dva případy úhynů ryb. V Mlázovickém rybníku na Jičínsku našli tunu ryb, které lekly kvůli snížené koncentraci kyslíku ve vodě. Ta klesá spolu s rostoucí venkovní teplotou. V pražském potoce Rokytka pak uhynulo 200 kilogramů ryb, případ kvůli podezření narušení kvality vody řeší policie, sdělila Státní veterinární správa.

"Bylo vyloučeno podezření na nebezpečnou nákazu," řekl mluvčí správy Petr Pejchal. Podle veterinářů je v horkých dnech zvláště nebezpečná kontaminace vody. V Rokytce ryby pošly po přívalovém dešti, který mohl spláchnout do vody nebezpečné látky z okolí. Letos veterináři šetřili šest případů úhynu ryb, dva během června a července. Polovina z nich souvisí s vysokými teplotami.
Podobně se kvůli vedrům šetří i případy hromadných úmrtí drůbeže. Od počátku roku jich veterináři řešili 15, z toho dvě třetiny v červnu a červenci. Například v Libereckém kraji uhynuly nosnice při přepravě.
Veterináři u úmrtí drůbeže již vyloučili výskyt ptačí chřipky, která sužovala drůbežářské chovy v roce 2007. Nyní se vyskytuje například ve Velké Británii a v sousedním Německu.
Podnikatelé, kteří chovají drůbež, musí veterinářům hlásit poklesy příjmu potravy a vody u zvířat, pokud se sníží o více než pětinu. Podobně je tomu při poklesu v produkci vajec o více než dvacetinu po dobu delší než dva dny, nebo pokud se zvýší úmrtnost zvířat o více než tři procenta týdně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. '- ryby pošly po přívalovém dešti, který mohl spláchnout do vody nebezpečné látky z okolí. ( někdy STAĆÍ i jen zákal a teplota vody ) Letos veterináři šetřili šest případů úhynu ryb, dva během června a července. Polovina z nich souvisí s vysokými teplotami. Jak objevné ..... Při rostoucí teplotě vody je v ní méně kyslíku normálním jevem a když se k tomu přidá snižující se přítok zvyšuje se koncentrace dusíku ( čpavkový, dusitanový i dusičnanový - neb to je produkt civilizace !!! a tím zvyšující se eutrofizace vody ) a fosforu a v roce 2015 byla situace s množstvím a teplotou vody nejhorší za 55 let a též se za onu dobu "poněkud" zvýšil objem živin do vody vypouštěných lidmi a splachovaných z prostoru lidmi velmi, ale opravdu velmi ovlivněného...... a pak se "světe div se" objeví takováto výslednice....

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down