V předloňském roce si zlínský krajský úřad nechal u Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky v Praze zpracovat studii, díky níž získal přehled o stavu zemědělství na svém území. A to nejen z hlediska produkčního, ale i ekologického, sociálního a krajinotvorného. Celá analýza neskončila v šuplíku, naopak vyprovokovala vznik některých projektů.
Zlínský kraj se ještě před vstupem naší země do Evropské unie připojil k iniciativě Jihomoravského kraje a nechal si zpracovat pasportizaci viničních tratí. „Vinařská oblast na Uherskohradišťsku je sice malá, ale pro tuto lokalitu má obrovský význam. Nejde přitom jen o samotnou produkci vína, je tu i spojení s turistickým ruchem,“ vysvětluje Vojtěch Jurčík, statutární náměstek hejtmana. Kategorizace vinic pochopitelně souvisela i s připojením k EU. „Bylo jasné, že vinař, který nebude mít zařazený pozemek, na němž víno pěstuje, ztratí nárok na dotace,“ dodal náměstek. Na tento projekt navázal další – integrovaná ochrana vinic, uskutečněný opět ve spolupráci obou krajů.
Třetím rokem už Zlínský kraj ojedinělým způsobem podporuje udržování krajiny zejména v odlehlejších, výše položených místech. „Významná část pozemků se nachází v chráněných krajinných oblastech, ať už jsou to Beskydy nebo Bílé Karpaty. A věděli jsme, že asi pět tisíc hektarů zejména v těchto horských oblastech nikdo neudržuje. Než dávat peníze na to, aby pozemky někdo posekal a hmotu pak zřejmě spálil, raději přispíváme na rozšiřování stád ovcí, které trávu spasou,“ říká Vojtěch Jurčík.
Letos, stejně jako v minulém roce, kraj vyčlenil na dotace na nákup plemenných zvířat milion korun. Vloni touto tak podpořil šest projektů v celkové výši přes 1,5 milionu korun a příspěvek na každý projekt představoval v průměru 65 procent nákladů. Mezi příjemci dotace bylo pět soukromých zemědělců a jedna právnická osoba. Žadatel může získat příspěvek nejvýše 300 tisíc korun, a to do 70 procent pořizovacích nákladů. Dohromady nakoupili přihlášení chovatelé 307 plemenných ovcí a jehniček a osm plemenných beranů. Tento počet ovcí zajistí obhospodařování asi 600 hektarů pastvin, odhadují krajští úředníci.
Nyní si kraj zadal opět společně s Jihomoravským krajem zpracování koncepce rozvoje ovocnářství. „Je škoda, aby tak významný výrobce lihovin – společnost Rudolf Jelínek z Vizovic – asi polovinu potřeby švestek dovážel z celé Evropy, a tady se přitom pěstovaly druhy ovoce, které jdou špatně na odbyt. Chceme proto ovocnářům pomoci – koncepce by měla říci, co pěstovat, aby to dokázali prodat,“ uvedl náměstek Jurčík.
„Měla by také zodpovědět otázku, zda by se výměra sadů v našem kraji mohla zvýšit,“ doplnil Alan Urc, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství na krajském úřadě. Koncepci zpracuje Mendelova zemědělská a lesnická univerzita a měla by ji předložit v listopadu. „Nedávno se sešli velcí pěstitelé se zpracovateli, kteří by měli definovat požadované množství ovoce a své požadavky na kvalitu. Součástí koncepce by měl být i model nákladové ceny,“ řekl Alan Urc. Zpracovatelé jsou podle něho připraveni odebrat větší objemy ovoce, ale za cenu obvyklou na evropském trhu. Předpokládá rovněž, že šanci dostanou i menší pěstitelé a bude nutné rozlišovat mezi podmínkami pro ně a pro velké ovocnáře.
Z národní diskuse o budoucnosti venkova, která od letošního ledna postupně probíhá ve všech krajích, vychází většinou požadavek, aby část peněz z budoucího Evropského zemědělského fondu rozvoje venkova přidělovaly samotné regiony. Náměstek hejtmana by se toho ale už předem obával, když vidí, jaké problémy jsou s vyplácením dotací do lesů. „Pokud by se však zemědělská legislativa upravila, aby kraje měly kompetence k poskytování dotací do zemědělství a pro venkov, tak se tomu samozřejmě bránit nebudeme,“ poznamenal. Místní iniciativy ze Zlínského kraje potvrzují, že lidé mohou mít dobré nápady a prostřednictvím různých sdružení umí dosáhnout na peníze z programu Leader a dříve i ze Sapardu. „Je to díky tomu, že v čele takových mikroregionů jsou zapálení starostové, kteří dokázali do společných programů zapojit i místní prvovýrobce a zpracovatele,“ říká Vojtěch Jurčík a na mysli má mikroregiony Hornolidečsko a Buchlovsko.
Jedním milionem korun chce Zlínský kraj letos podpořit rozběh krajského informačního střediska, na jehož provozování získala licenci krajská agrární komora. Měl by přispět hlavně na zřízení informačního portálu pro zemědělce a venkov, kde se nechal inspirovat libereckým systémem APIC. „O přesunu peněz na krajskou agrární komoru má rozhodnout zastupitelstvo na červnovém zasedání,“ předeslal náměstek hejtmana. V minulém roce poskytl rozpočet kraje čtvrt milionu korun na proškolení zemědělců v evropských dotacích.