10.04.2001 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ÚKZÚZ bude muset některé zákony doladit

Z celkem sedmi zemědělských zákonů, které patří do
působnosti Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu
zemědělského (ÚKZÚZ) jsou s předpisy EU jsou v současnosti plně slučitelné tři . Zbývající čtyři předpisy právu EU odpovídají pouze částečně. Vyplývá to z materiálů Ministerstva zemědělství ČR.

S právem unie se plně shodují zákon o hnojivech a jeho
prováděcí vyhlášky, zákon o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a produkty a také zákon o ochraně práv k novým odrůdám rostlin.
Za nevyhovující považuje MZe zákon o vinohradnictví a
vinařství z roku 1995, protože v době vzniku normy nebylo možno převzít veškeré předpisy EU vzhledem k odlišným ekonomickým a technickým podmínkám. Dalším důvodem bylo podle resortu to, že některá nařízení přijala unie až po účinnosti zákona. Ten je tedy v současnosti s právem EU slučitelný pouze částečně, proto MZe hodlá v letech 2002 až 2003 zpracovat zcela nový vinařský zákon.
Novelizací zákona o krmivech a přijetím prováděcí vyhlášky ČR loni převzala příslušné předpisy EU vydané do 31. října loňského roku s výjimkou článků týkajících se kontroly na hranicích unie s třetími zeměmi. MZe počítá s tím, že ČR ustanovení do svého právního řádu začlení tak, aby vešly v účinnost s jejím vstupem do EU. Předpokladem je to, že ČR bude hraničním státem unie.
Zákon o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin je
převážně slučitelný. Plně slučitelný bude až nový zákon, který
ministerstvo připravuje.
Loňská novela zákona o ochraně chmele představuje převážné dosažení shody s předpisy EU s výjimkou registrace smluv. Tu podle MZe není možné řešit s ohledem na současné platné právo v ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down