Umělá inteligence a autorská práva

Evropské vydavatelské asociace EMMA, ENPA, NME a EFJ ve svém otevřeném dopise upozorňují na ochranu autorských práv vydavatelů ve vztahu k systémům umělé inteligence GPAI. Jeho cílem je zvýšit při příležitosti zahájení činnosti nového Evropského parlamentu a Evropské komise povědomí občanů EU a politiků o dopadu umělé inteligence na duševní vlastnictví. Informoval o tom předseda správní rady České unie vydavatelů Ing. Tomáš Tkačík, Ph.D.

 

Vydavatelské organizace v dopise také poukazují na současnou nespravedlnost, kdy velké jazykové modely a generativní umělá inteligence profitují z tisku a kulturního obsahu bez souhlasu nebo spravedlivé kompenzace pro autory a vydavatele. Požadují proto zasazovat se o závazná pravidla týkající se umělé inteligence a duševního vlastnictví. Ta jsou také prioritou současného polského předsednictví Rady EU a nadcházejících prací Evropské komise.

Zveřejnění dopisu předchází konferenci polského předsednictví o dopadech umělé inteligence do médií a kreativním průmyslu, která se uskuteční ve dnech 24. až 25. dubna 2025 v Lodži v Polsku. Podstatou akce bude odborná diskuze na témata, jako je například právě využití nástrojů umělé inteligence při ochraně autorských práv, vliv AI na svět moderních médií a umělá inteligence v souvislosti s bojem proti dezinformacím.

Na zmíněné kampani se budou podílet vydavatelé v řadě zemí EU, kteří jsou členy uvedených mezinárodních organizací. K této iniciativě se připojila i Česká unie vydavatelů, která je členem EMMA a ENPA.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down