Za letošních prvních deset měsíců klesl prodej lihovin meziročně o 38 procent. Důvodem je zavření restaurací a hotelů a odliv zahraničních turistů a dělníků. V tiskové zprávě to dnes uvedla Unie výrobců a dovozců lihovin ČR. Tržby za prodej lihovin v gastronomii přímo v podnicích se vlivem karanténních opatření snížily do konce září o 2,2 miliardy Kč, stát vybral na spotřební dani o zhruba 240 milionů korun méně než loni.
"Uzavření Horeca segmentu v předvánočním období je pro nás velkou ranou. V gastronomii se prodá přibližně 50 procent celkové spotřeby lihovin. Tyto ztráty nejsou schopny vykompenzovat i mírně vyšší prodeje v maloobchodě. Zatímco konzumenti piva a vína přešli hojně na nákup těchto nápojů v maloobchodě, u lihovin je nárůst prodejů v tomto segmentu o hodně menší," uvedl výkonný ředitel unie Vladimír Darebník.
Podle údajů agentury Nielsen klesly tržby z prodeje lihovin v gastronomii do konce září o 2,2 miliardy, prodej v obchodech pak vzrostl o 200 milionů Kč, dodává unie. Stát podle organizace ale vybral "pouze" o 240 milionů korun méně na spotřební dani. Důvodem podle ní je zvýšení spotřební daně na lihoviny o 13,2 procenta, které začalo platit od letošního roku. "Prodejci se na konci roku 2019 předzásobili, což se významně projevilo na inkasu spotřební daně v lednu a v únoru, kdy částka za oba měsíce překročila 2,9 miliardy Kč. Splatnost spotřební daně je totiž 55 dní. Naopak v březnu až červenci v důsledku koronavirových opatření vybral stát vůbec nejnižší sumu za posledních šest let," dodal Darebník.*