22.03.2001 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie nechce vakcinaci ani moučku

Přistoupit k plošnému očkování proti slintavce a kulhavce a trvalému zákazu zkrmování masokostní moučky? Toto dilema řešili v pondělí 19. ledna v Bruselu ministři zemědělství evropské patnáctky. Všeobecnou vakcinaci u skotu zatím vyloučili, mnozí se ale přikláněli ke stálému zákazu masokostní moučky.

Ministři podpořili nynější politiku unie v boji proti slintavce a kulhavce a potvrdili, že Evropská unie zatím nehodlá začít s očkováním skotu proti této vysoce nakažlivé chorobě. Vakcinace 300 milionů kusů dobytka by patnáctku přišla na 150 milionů euro. Navíc by unie ztratila status oblasti bez SLAK, což by jí zkomplikovalo obchodování se třetími zeměmi. Už tak rozpočet EU zchudne o 60 milionů euro - na tolik se podle zemědělského komisaře Franze Fischlera odhadují náklady na likvidaci britských a francouzských stád zasažených slintavkou a kulhavkou. Možnost obnovení vakcinace zvažoval v pátek v Bruselu Stálý veterinární výbor.
Dočasný zákaz zkrmovat masokostní moučku, k němuž EU přistoupila kvůli nebezpečí přenosu BSE, platí do 30. června. Většina ministrů zemědělství členských zemí se ale přiklání k trvalému zákazu. Jednoznačně se tak minulý týden vyjádřilo Rakousko, Německo, Francie, Španělsko a Portugalsko. Ostatní země se "spíše přiklánějí" ke stálému zákazu masokostních mouček, a to i přesto, že jeho příznivcem není komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne. Podle něho jde o důležitý zdroj bílkovin a při správné přípravě a používání moučky nepředstavují žádné riziko. K tomuto tématu se ministři vrátí na dalším zasedání, kdy budou vycházet z vědeckých zpráv, jež si o moučkách nechávají zpracovat některé členské země.
Živočišné bílkoviny by mohla nejlépe nahradit sójová moučka, které je na světových trzích dostatek a není problém zvýšit její dovoz do EU, vyplývá z analýzy Evropské komise. Úvahy o zvýšení podpory pěstování olejnin či luštěnin jako zdroje rostlinných bílkovin komise zavrhuje, shledává je jako příliš drahé nebo málo účinné. Doporučuje tedy kombinaci sójové moučky a proteinů z obilovin.
Opatření unie v boji proti BSE zřejmě pomalu navracejí důvěru spotřebitelů v hovězí maso, uvedl také Fischler, když hodnotil situaci na trhu s hovězím. Krize podle něho nejvíce zasáhla Německo, kde spotřeba hovězího masa klesla o polovinu. V celé unii je stále o čtvrtinu nižší než koncem loňského roku, od minulého měsíce se ale zvýšila o tři procenta. Z Fischlerovy zprávy také vyplývá, že ceny hovězího v Německu a Nizozemsku přesáhly 60 procent cen výkupu do intervence a země tedy mohou opustit bezpečnostní intervenční síť.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down