13.07.2001 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unie přispívá na výzkum

Ještě v roce 2002 je možné čerpat prostředky z Pátého rámcového programu Evropské unie pro výzkum a technologický vývoj (5RP). Jeho cílem je podpora rozvoje vědeckotechnického potenciálu unie i přidružených zemí, tedy i ČR. Zapojit se mohou i další státy. Zahrnuje čtyři tématické programy, z nichž dva se dotýkají zemědělství, jeden i potravinářství.

Z hlediska zemědělství a potravinářství je nejdůležitější program „Kvalita života a zacházení se živými zdroji“. Tento program se dělí na šest klíčových akcí (KA), z nichž KA1 je věnována problematice potravin, výživy a zdraví a KA5 trvale udržitelnému zemědělství, rybářství, lesnictví a rozvoji venkovských a horských oblastí. Zemědělství, které produkuje plodiny sloužící jako obnovitelné zdroje energie, se však může týkat i další program věnovaný energetice, životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji. Do zmíněných programů se mohou zapojit i české malé a střední zemědělské a potravinářské firmy a také naše výzkumná pracoviště. Malé a střední podniky nejčastěji využívají tři typy projektů, a to:
 Projekty CRAFT - podávají si malé nebo střední podniky, které řeší nějaký technologický problém, chtějí vyrábět inovační produkt či poskytovat novou službu. Tyto podniky nemají svůj vlastní výzkum, ale mají zájem uplatnit v praxi výsledky výzkumných ústavů či vysokých škol. Pokud jejich projekt uspěje, mohou mít náklady na vývoj a výzkum, které pro ně řeší na zakázku výzkumné organizace, pokryty z prostředků 5RP v plné výši.
 Projekty společného výzkumu - jsou vhodné pro firmy, které mají vlastní výzkumné kapacity a ve spojení s dalšími výzkumnými pracovišti žádají o podporu výzkumných projektů. Z 5RP mohou čerpat až 50 % celkových nákladů projektu.
 Demonstrační projekty - týkají se podniků, které výsledky ukončeného výzkumu chtějí demonstrovat na průmyslové úrovni. U těchto projektů může příspěvek z 5RP činit až 35 % nákladů projektu.
O podporu z 5RP se v projektech typu CRAFT může ucházet pouze projekt konsorcia složeného z nejméně z tří malých a středních podniků. Alespoň jeden z nich přitom musí být z členského státu EU. Spolu s nimi se do projektu zapojuje i příslušné výzkumné pracoviště domácí nebo z nějakého jiného evropského státu. S vyhledáním partnerů doma i v zahraničí může našim podnikům pomoci Technologické centrum AV ČR, které je národní kontaktní organizací pro 5RP. Poskytuje také informace k formálním náležitostem projektu, hodnotícím kritériím, způsobu a termínech předkládání projektu apod. O tom, zda bude projekt přijat, rozhoduje v Bruselu komise expertů.
Technologické centrum se samo účastní v některých projektech 5.RP. Např. projekt „Partners for Life“ je speciálně zaměřený na podporu zapojení malých a středních podniků působících v oboru agroprůmyslu, biotechnologií a biomedicíny do 5.RP. Prostřednictvím tohoto projektu, na kterém spolupracuje 26 evropských států, mohou malé a střední podniky snáz nalézt partnery pro společné řešení svých výzkumných problémů.
Výsledkem 5RP jsou již dnes nejrůznější produkty či služby. Příkladem je třeba robot na balení sušenek, který vzešel ze společného projektu firem z Nizozemí, Německa a Portugalska s německými výzkumnými pracovišti. Některé zemědělské podniky z ČR se účastní na projektu multifunkčního zemědělství, který by se měl realizovat v krajině po obou stranách bývalé železné opony. Výzkumný ústav ovocnářský v Holovousích se zapojil do úspěšného projektu, jehož výsledkem je bezvirová sadba maliníku a metoda její kontroly. Projekty pro 5RP do klíčové akce „Trvale udržitelné zemědělství, rybářství a lesnictví“ je možno podávat ještě v podzimní uzávěrce 18. 10. 2001. Uzávěrka projektů do tématického programu „Životní prostředí a udržitelný rozvoj“ je 15. 10. 2001. Malé a střední podniky si mohou podávat projekty typu CRAFT průběžně, přičemž uzávěrky jsou 19. 9. 2001, 16. 1. 2002 a 17. 4. 2002). Zájemci o bližší informace mohou kontaktovat přímo Technologické centrum Akademie věd (Rozvojová 135, Praha 6, Suchdol, pro program „Kvalita života a zacházení se živými zdroji“ kontakt dr. Vladimír Albrecht, tel.: 02/20390702, pro program „Energie, životní prostředí a udržitelný rozvoj“ kontakt ing. Radan Panáček, tel.: 02/20390712).
Na celý 5RP vyčlenila unie 15 miliard euro. Z toho na projekty týkající se potravin, výživy a zdraví 290 mil euro, na udržitelné zemědělství, rybářství a lesnictví 520 mil euro, na čistší energie a obnovitelné zdroje 479 mil. euro a na hospodárné a účinné získávání energie 547 mil. euro. V současné době připravuje unie Šestý rámcový program. Již dnes je jasné, že jedním z nosných témat bude životní prostředí a pravděpodobně také genetika. Je tedy zřejmé, že i v tomto připravovaném programu se budou moci uplatnit i projekty zemědělských podniků a výzkumných pracovišť.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down