V plánovacím období EU, a to od vstupu České republiky do Evropské unie, tedy v období let 2004 – 2007, získal Pozemkový úřad Hodonín finanční podporu pro okres Hodonín ve výši 77,143 milionu korun. Ve dvou kolech podávání žádostí o finanční podporu bylo úspěšně realizováno třináct projektů, z toho dva projekty k zajištění geodetických činností pro zpracování návrhu pozemkových úprav a jedenáct projektů staveb. Informovala o tom Pavla Velísková, ředitelka MZe - Pozemkového úřadu Hodonín.
V katastrálních územích Násedlovice, Dolní Bojanovice, Vlkoš u Kyjova, Lovčice u Kyjova, v Karlíně na Moravě, Blatnici pod Sv. Antonínkem, Terezíně byly s finanční pomocí EU zajištěny pozemkovým úřadem stavby zpevněných polních cest v celkové délce 12,1 km, 3,2 km svodných příkopů a průlehů a vysázeno 5,4 tisíce kusů dřevin. V katastrálních územích Lipov, Lovčice u Kyjova a Žarošice byla vybudována protipovodňová opatření. Suchý poldr a průlehy nad zástavbou obce v Žarošicích, jsou poslední stavbou, která byla dokončena v tomto roce a zkolaudována 31.srpna tohoto roku. Toto protipovodňové opatření tvoří čtyři zatravněné svodné příkopy, vybudované na hranici zastavěného území obce v celkové délce cca 1km a suchý poldr k zachycení přívalových dešťů v objemu asi 2,5 tisíce metrů krychlových. Hodnota stavby činí přibližně 2,5 milionu korun.
Řešení protierozní ochrany, zlepšení přístupnosti zemědělských pozemků a současně i ochrana zastavěné části obce před naplaveninami byly podle Velískové hlavním důvodem vybudování protierozního opatření ve viniční trati Lipov – Nad Radostnou v roce 2005. Technické opatření, sestávající z vybudování záchytného průlehu, zpevněného nájezdu, sedimentační jímky a kamenného skluzu bylo vybráno Ministerstvem pro místní rozvoj ČR k prezentaci strukturálních fondů a úspěšných projektů za jednotlivé operační programy v médiích.
Úspěšnou stavbou v Lovčicích pro obnovu a ochranu krajiny je protierozní opatření v trati Žleby, vybudované v roce 2006. S touto stavbou mokřadního biocentra s ochrannou hrází a po jejím zhodnocení pozemkový úřad uspěl v rámci soutěže „Společné zařízení v pozemkových úpravách roku 2006“, která byla vyhlášena v červnu 2007 Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a jeho Ústředním pozemkovým úřadem..
Velísková uvedla, že uvedené stavby byly v letech 2004 až 2007 realizovány v okrese Hodonín podle schválených návrhů pozemkových úprav z prostředků Evropské unie, s finanční podporou z operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství, podopatření 2.1.1. Pozemkové úpravy (OP Zemědělství). Rozhodování o pozemkových úpravách a organizace jejich provádění ve smyslu zákona č. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech a o změně zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů, zajišťuje pozemkový úřad, který je organizační složkou ministerstva zemědělství a správním úřadem.
Žadatelem o finanční pomoc a investorem staveb bylo Ministerstvo zemědělství ČR - Pozemkový úřad Hodonín. Výše finanční podpory na zajištění staveb z těchto zdrojů činí 100 % přijatelných výdajů, z toho z EU 80 % a z národních zdrojů 20 %. Na území okresu Hodonín byly realizovány stavby společných zařízení, jako jsou zpevněné polní cesty, protipovodňová a protierozní opatření, výsadby biocenter, větrolamů a doprovodné zeleně, a další prvky na obnovu a ochranu zemědělské krajiny, sdělila Velísková.
V současné době, pro plánované období let 2007 – 2013, připravuje pozemkový úřad projekty na žádosti o finanční podporu EU z programu EAFRD, kde je předpoklad termínu podávání žádostí již na podzim tohoto roku. Jako prioritní stavby byly určeny pozemkovým úřadem protipovodňové a protierozní opatření v Terezíně v lokalitě Doliny, řešení přístupu na pozemky v katastru Vlkoš, Kelčany, Žarošice, Lovčice a Karlín, informovala dále Velísková.
Protože v letech 2006 až 2007 byly zajištěny finanční prostředky určené na pozemkové úpravy a jejich realizaci, mohly být zahájeny další stavby společných zařízení po pozemkových úpravách. Stavba Obnova rybníka v Kelčanech, zahájená v roce 2006 na výměře asi tři hektary, bude v tomto roce dokončena. V srpnu 2007 byly zahájeny stavby polních cest ve viničních tratích katastrálních území Strážnice na Moravě a Hroznová Lhota. V září 2007 bylo předáno staveniště pro vybudování protipovodňového opatření pro obec Kozojídky s výstavbou vodního díla v k.ú. Veselí nad Mor. – Předměstí na výměře zhruba 13 ha, se stálou hladinou vody na výměře 11,3 ha.. Vybudování vodní nádrže s mokřady a poldrem na vodním toku Kozojídka bude v místech, kde v historii již obdobná stavba byla. Investice v předpokládané ceně 12 milionů korun byla finančně zajištěna z protipovodňového fondu Ministerstva zemědělství ČR. Stavba bude s doprovodnou výsadbou zeleně sloužit rovněž pro obnovu zemědělské krajiny, k posílení hydroakumulační schopnosti krajiny a zvýšení její ekologicko – stabilizačních funkcí. Ukončení stavby se plánuje v roce 2008.
V roce 2007 se předpokládá, doplnila Velísková, že budou otevřena i pro pozemkové úřady další kola předkládání žádostí o finanční podporu z evropských fondů z programu EAFRD na stavby společných zařízení po pozemkových úpravách, a to jak pro ochranu zastavěného území, tak obnovu a ochranu krajiny a pro zpřístupnění pozemků. Pozemkový úřad Hodonín proto připravuje další projekty na akce obdobného charakteru, a to podle priorit stanovených vlastníky a obcemi.