V České republice už více než 15 let přibývá koní a jejich počet se za posledních deset let zdvojnásobil. Letos v červnu jich bylo podle ústřední evidence v tuzemsku téměř 81 000, zatímco v roce 2000 to bylo zhruba 24 000. Koní přibývá hlavně díky dovozům. Hříbat narozených v tuzemských chovech je naopak čím dál méně. Vyplývá to z Koncepce chovu koní v ČR, kterou na svém webu zveřejnilo ministerstvo zemědělství (MZe).
Po druhé světové válce se stavy koní v tuzemsku blížily 450 000. Během následujících desetiletí se však především v důsledku růstu mechanizace v zemědělství a lesnictví prudce snižovaly až zhruba jen na pět procent tohoto stavu. Podle dokumentu MZe šlo o nejvýraznější pokles stavů koní v širokém mezinárodním měřítku.
Od druhé poloviny 90. let minulého století však počty koní v ČR setrvale rostou. Výrazně se zároveň změnilo jejich poslání a využití od pracovního k volnočasovému. Mění se i lidé okolo koní. "V důsledku toho, že odvětví chovu koní se stává moderní záležitostí zejména majetných občanů, klesá odborná erudovanost majitelů koní," uvádí MZe, podle něhož nemají tito noví lidé zájem o zkvalitňování domácích chovů a kupují koně v zahraničí. Nejde přitom však zpravidla o kvalitní zvířata, protože ta jsou cenově nedostupná. Tento fakt prý negativně ovlivňuje domácí chovy i užití koní.
Nejpočetnějším plemenem koně v ČR je dlouhodobě český teplokrevník. Jeho podíl se však snižuje a v současné době činí necelou jednu čtvrtinu celkových stavů. Desetinu představují angličtí plnokrevníci. Nejpočetnější skupinu tvoří koně bez plemenné příslušnosti. Kříženci tvoří již téměř třetinu chovaných zvířat, jejich podíl se zvyšuje a podle odborníků bude pokračovat i nadále. "Na druhé straně se však neustále rozšiřuje i spektrum plemen u nás chovaných," konstatuje materiál.
Ten mezi hlavní cíle tuzemského chovu koní do budoucna řadí především zvýšení konkurenceschopnosti místních chovů tak, aby se zvýšil podíl v ČR odchovaných koní na úkor dovážených a opět začal růst podíl čistokrevných koní. Koncepce si klade za cíl také zvýšení uplatnění českých koní na zahraničních, zejména východních trzích.
K většímu zájmu o domácí šlechtění chce stát chovatele více motivovat nastavením systému podpor, ale také zvýšením jejich znalostí. Zejména v chráněných krajinných oblastech nebo národních parcích by měli být koně více než doposud využíváni na práci v lese, vyplývá z koncepce.*