Povinnost „hraček“ pro prasata, respektive manipulovatelného materiálu, který jim umožňuje etologické aktivity, vychází z ustanovení směrnice Rady č. 91/630/EHS, kterou se stanoví minimální požadavky pro ochranu prasat. Hovoří o tom podrobně čtvrtý odstavec přílohy k této směrnici: „Prasata musejí mít trvalý přístup k dostatečnému množství materiálu, který jim umožňuje etologické aktivity, jako jsou sláma, seno, dřevo, piliny, houbový kompost, rašelina nebo směsi takových materiálů, které neohrožují zdraví zvířat. V odstavci 5 je uvedeno, že prasnice a prasničky musejí mít stálý přístup k manipulovatelnému materiálu, který splňuje alespoň příslušné požadavky. Upozornil na to mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Ustanovení evropské směrnice převzala Česká republika do vyhlášky č. 208/2004, o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat. V § 3 Minimální standardy pro ochranu prasat se uvádí, že prasata musejí mít trvalý přístup k dostatečnému množství materiálu, který jim umožňuje etologické aktivity, jako jsou například sláma, seno, dřevo, piliny, kompost, rašelina nebo směsi takových materiálů, které neohrožují zdraví zvířat.
V tomto smyslu je podle Dubna vhodná klasická podestýlka, nebo jako nejlepší se jeví dřevěné klacky, které se snadno odstraní, například kompostováním. Nelze určitě doporučit žádné předměty z umělých hmot.
V chovu prasat ale nestačí se jen starat o jejich zábavu, ale chovaná zvířata musejí mít v první řadě dostatek kvalitního, zdravotně nezávadného krmiva a stálý přísun ke zdravotně nezávadné napájecí vodě, připomíná Duben.
V současné době probíhají kontroly inspektorů krajských veterinárních správ v těch chovech, které čerpají dotace fondu Sapard. Probíhají podle platných právních předpisů ČR, tedy i podle vyhlášky č.208/2004 Sb., upozornil Duben.