Během prvního čtvrtletí letošního roku se podařilo projednat přibližně pětinu zbývajících výzev k vydání majetku v rámci církevních restitucí. Na vyřízení jich čeká ještě 405. Vyplývá to ze zprávy o dopadech zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi v prvních třech měsících roku 2016, kterou projednala minulý týden vláda.
Na konci roku 2014 zbývalo příslušným institucím projednat 1494 nároků církví, v závěru loňského roku to bylo 511 výzev. Během prvního čtvrtletí ubyla další přibližně pětina případů. Státní pozemkový úřad má ještě projednat 92 výzev z celkem 3510, u Lesů ČR je to 37 z více než 2200 výzev. Na ministerstvu kultury zbývá 33 výzev.
Zákon o majetkovém vyrovnání začal platit 1. ledna 2013. Církve měly rok na podání žádostí, nakonec jich bylo přes pět tisíc ohledně více než sto tisíc pozemků, téměř dvou tisíc staveb a stovek uměleckých děl. Nejvíce žádostí dostaly Lesy ČR a Státní pozemkový úřad. Kvůli restitucím se také vedou stovky soudních řízení. Soudní spory se nejčastěji týkají žádosti o určení vlastnického práva v případech, že původní církevní majetek byl nezákonně převeden ze státu na jiné subjekty, především obce. Dalším častým důvodem jsou žaloby proti rozhodnutí pozemkových úřadů, které odmítly majetek vydat.
Začátkem června podepsal prezident Miloš Zeman novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu, která omezí vydávání státní zemědělské půdy a současně umožní vytvoření dostatečné rezervy pro vlastní potřeby státu. Novela zákona počítá i s možností rezervu půdy doplňovat nákupem, směnou a využitím předkupního práva. „Stát již nemá k dispozici pozemky, které by jak co do výměry, tak do kvality restituenty uspokojily. Z tohoto důvodu přistupujeme k ukončení celého procesu formou peněžitých náhrad,“ vysvětlila ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.*