Společnost EKO-KOM, která financuje třídění odpadu v obcích, sdružuje již 60 podniků. Členstvím v této společnosti a finančními příspěvky, které odpovídají jimi produkovanému odpadu, zajišťují výrobci splnění požadavků zákona o odpadech (č. 125/97 Sb.) a s ním souvisících vyhlášek. Kužvart odhaduje, že obce by mohly dostávat až 1800 korun za tunu odpadu z plastů. Třídění odpadu funguje podle něj na více než čtvrtině našeho území.
Zákon č. 125/97 Sb., o odpadech, zejména ukládá:
* Výrobci a dovozci obalů a obalových materiálů jsou povinni podle § 19, odst. 1 zajistit, aby nejpozději do 31.12.2000 byl obalový odpad využíván a recyklován v rozsahu stanoveném vyhláškou (vyhláška 338/97), podle níž hmotnostní podíl využívaného obalového odpadu musí činit nejméně 35 % a podíl recyklovaného obalového odpadu nejméně 15 %. Směrnice EU však požaduje pro členské státy zhodnocení minimálně 50 % a maximálně 65 % a recyklaci v rozsahu minimálně 25 % a maximálně 45 % hmotnosti obalového odpadu s tím, že z každého obalového materiálu bude recyklováno minimálně 15 % hmotnosti. Směrnice počítá s dalším prohlubováním rozsahu zhodnocování a recyklace. Je tedy daleko přísnější než požadavky našeho zákona.).
* Zákon také uvádí (§ 19, odst. 3), že vláda stanoví nařízením seznam výrobků a obalů, na které se vztahuje povinnost zpětného odběru, a podrobnosti nakládání s obaly, obalovými materiály a odpady z použitých výrobků a obalů. Jde o nařízení 31/99 Sb., které vyšlo letos ve sbírce zákonů z 23.2.1999. Podle něj zpětnému odběru podléhají prakticky všechny obaly, a to spotřebitelské, přepravní, skupinové i obchodní. Každý, kdo tyto obaly uvede na trh, musí zajistit, aby byly zpětně odebrány bez nároku na úplatu. Obaly zpětně odebrané v jednom kalendářním roce je přitom nutno nejpozději do konce druhého kalendářního roku recyklovat nebo využít v rozsahu stanoveném vyhláškou 338/97 Sb. Výrobci, dovozci a prodejci jsou povinni plnit povinnosti týkající se zpětného odběru použitých výrobků a obalů nejpozději do 23.2.1992.