Ovocnáři dnes v Holovousích na Jičínsku otevřeli nový Ovocnářský výzkumný institut, který by se měl stát špičkovým pracovištěm ovocnářského výzkumu a vzdělávání. Měl by také zvýšit konkurenceschopnost českého ovocnářství v Evropě. Stavba ústavu přišla na asi 380 milionů korun bez DPH. Investorem byl Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský (VŠÚO), který na stavbu získal podstatnou dotaci z fondů Evropské unie.
Dosud holovouský výzkumný ústav, jehož vznik spadá do roku 1951, sídlil v pronajatém areálu místního zámku a možnosti jeho dalšího rozvoje byly velmi omezené. Ústav o výstavbu nového zázemí s podporou EU usiloval od roku 2006. Přípravu stavby provázely problémy se získáním pozemků, které leží v sousedství holovouského zámku.
Součástí nového institutu jsou vedle hlavní budovy s laboratořemi také sklad ovoce, výzkumný skleník, dva objekty garáží pro zemědělskou techniku a sklad obalů. Od srpna roku 2013 je postavilo sdružení Jablko, které vytvořily firmy Hochtief CZ a BAK stavební společnost.
Celkové náklady projektu činí 567 milionů korun a vedle dnes otevírané stavební části zahrnují také náklady na výzkumné projekty, vnitřní vybavení či zemědělskou techniku. Nyní například běží dvě výběrová řízení na dodávku laboratorních přístrojů či tendr na dodavatele pesticidů. Ukončení celého projektu je plánováno na konec letošního roku.
V souladu s výzkumným projektem již ústav také přijal zhruba 30 nových pracovníků, z nichž asi polovina jsou vysokoškolsky vzdělaní výzkumníci. Celkem má ústav nyní asi 100 pracovníků.
Výzkumníci v rámci projektu nového institutu pracují například na záchraně a konzervaci historických českých odrůd ovoce nebo na výzkumu nových metod ochrany v takzvaných integrovaných systémech pěstování ovoce. Výsledkem jejich práce by mělo být 171 odborných publikací.
Ústav bude také poskytovat poradenství a vzdělávání pro ovocnáře a zemědělce z Česka. České ovocnářství ročně tvoří hodnotu kolem tří miliard korun a dává práci přibližně 6000 lidí.*