17.08.2015 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V horkých dnech hromadně hyne drůbež

Veterináři letos evidují již deset hromadných úhynů drůbeže, osm z nich nastalo od června. Nejčastěji šlo o brojlery, ale také o slepice a krocany. Drůbež hyne nejčastěji na přehřátí a udušení poté, co v chovu vypadne elektrický proud a následně přestane fungovat klimatizace. Na Ústecku takto v srpnu uhynulo 15 tisíc kusů brojlerů, elektřina přestala fungovat po pádu stromu. Celkem letos při hromadných úhynech zemřelo asi 72,5 tisíce kusů drůbeže, řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Podle Agrární komory nemají drůbežáři peníze na investice do lepšího vybavení.

"Nejčastější příčinou hromadných úhynů jsou extrémní teploty. Nejvíce hromadných úhynů každoročně proto připadá na letní měsíce zejména v závislosti na počtu tropických dní," uvedl Pejchal.

Podle mluvčí Agrární komory ČR Dany Večeřové se chovatelé v horku snaží zvýšit napájení brojlerů, už ale nemají dostatek vody na chlazení drůbeže. "Ventilátory, kterými se chladí v extrémně horkém počasí, spíše ženou horký vzduch a na investice do lepšího chlazení nemají drůbežáři peníze," řekla.

Vybavenost chovatelů by měl podle ní zlepšit dotační program welfare drůbeže. Evropská komise jej ale nenotifikovala a národní peníze podle ní nestačí. "Vzhledem k tomu, jaké dostávali producenti drůbežího a vajec za své produkty v posledních letech ceny, nemohli si dovolit investovat z vlastních prostředků," poznamenala mluvčí.

V srpnu kromě případu na Ústecku uhynulo i 95 procent z chovu 23 tisíc kuřat na Strakonicku, a to kvůli požáru. Veterináři následně nařídili utracení i zbytku chovu. Za posledních pět let se však množství hromadných úhynů snižuje. "Podle dosavadního průběhu letošního roku neočekáváme zásadní růst ani letos," sdělil Pejchal.

Veterináři zvýšili počet kontrol u nosnic a brojlerů, nyní chodí do chovů minimálně jednou za dva roky. Sledují funkčnost větracích systémů, případně i chladicích a tepelných. Spolu s nimi prověřují i poplašné a nouzové systémy. "V deseti procentech hospodářství s brojlery o hustotě osazení vyšší než 33 kg/m2 se navíc každý rok provádí měření zoohygienických podmínek, tzn. koncentrace amoniaku a oxidu uhličitého v hale, vnitřní teploty, průměrné relativní vlhkosti a osvětlení," dodal Pejchal, podle kterého u hromadných úhynů spolupracují veterináři i s policií, protože u některých případů je podezření na týrání zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down