Vinobraní v Královéhradeckém kraji začalo. V regionu jsou dva registrované vinohrady – v Litoboři na Náchodsku a v Kuksu na Trutnovsku. Letošní úroda by měla být co do kvality i množství nadprůměrná, vyplynulo z vyjádření vinařů. Kromě registrovaných vinohradů je v Královéhradeckém kraji přes deset menších vinic, každá s více než stovkou keříků vinné révy, které obhospodařují vinařští nadšenci.
Majitel litobořské vinice Jiří Pelikán začal sbírat první hrozny letošní sklizně. Rozloha vinice v nadmořské výšce okolo 450 metrů je 0,25 hektaru a je na ní 1250 keřů obalených hrozny převážně rezistentních odrůd, jako Merzling, Solaris, Kofranka a Marlen. Nechce se věřit, že něco takového je v Hradeckém kraji, půl hodiny jízdy autem do Krkonoš, možné.
"Hrozny jsou zatím zdravé, ale nemají tolik cukru jako loni. Loni v tuto dobu při předsběru to mělo 21,5 cukernatosti, nyní do 18. Pokud to počasí dovolí, chtěli bychom hlavní část sebrat koncem září na svatého Václava," řekl Pelikán. Vinohrad v Litoboři byl vysazen a zaregistrován v roce 2010. "Letos očekáváme velmi dobrou úrodu, lepší než průměr," řekl Pelikán.
Loňský rok byl extrémně teplý a suchý, což svědčilo v Královéhradeckém kraji hlavně výrobě tichých vín. Hrozny dosahovaly vysoké cukernatosti, hodnot přívlastkových vín, což ale nepřálo výrobě šumivých vín. Letošní ročník si proto velmi pochvaluje Lukáš Rudolfský, spolumajitel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora, které patří první registrovaný vinohrad v Hradeckém kraji v obci Kuks na Trutnovsku. V Kuksu se zaměřují na výrobu šumivých vín.
V Kuksu plánují sebrat okolo 1200 až 1500 kilogramů hroznů. Po sběru bude následovat lisování hroznů, kvašení bez použití ušlechtilých kvasinek a bez řízeného kvašení, školení vína, lahvování do silnostěnných sektových lahví uzavřených korunkovým uzávěrem. "V lahvi proběhne kvašení po dobu minimálně 12 měsíců, pak bude šumivé víno k dispozici. Plánujeme vyrobit okolo 700 lahví šumivého vína," řekl Rudolfský.*