Jizerské smrčiny původní dřeviny mají pomoci se zadržováním vody v rašeliništích. Do tří let ochránci přírody vysadí 14 100 dřevin a vybudují 60 přehrážek. V tiskové zprávě o tom informoval Ondřej Petrovský z Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která na projektu spolupracuje s Jizersko-ještědským horským spolkem (JJHS).
Na projekt se podařilo získat z evropského fondu přes dva miliony korun. "Na podzim jsme vyřezali na více než dvou a půl hektarech takzvané náhradní dřeviny a vysadili jsme více než 4300 sazenic geneticky původních stromků. Zároveň jsme všechny museli ochránit před přemnoženou zvěří, ať už výstavbou 640 metrů oplocenek nebo nátěrem repelenty," uvedl Leoš Vašina z JJHS. Podle něj také vybudovali prvních 20 dřevěných přehrážek v melioračních příkopech.
Jizerské smrčiny patří mezi evropsky významné lokality v centrální části náhorní plošiny Jizerských hor. "Současný nepříznivý stav je výsledkem dlouhého období pěstování stejnověkých monokulturních lesních porostů, které podlehly v minulém období kalamitě," uvedl Petrovský. V rámci projektu se sází smrk ztepilý, jedle a listnaté dřeviny. Nadace se spolkem není jediná, kdo se obnovou lesa na tomto území zabývá. Například státní podnik Lesy ČR loni získal dotaci 1,6 milionu korun k vysazení 22 tisíc převážně listnatých stromů.
První není ani projekt spojený se zadržováním vody v krajině.*