02.03.2020 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V jižních Čechách klesl chov prasat téměř o desetinu

Jihočeští zemědělci loni chovali 86 000 prasat, meziročně o 9,1 procenta méně. Za posledních 19 let se stavy prasat v kraji snížily ze 400 tisíc na méně než sto tisíc kusů. Ke konci prosince 2019 bylo na jihočeských farmách 212 tisíc kusů skotu, ve srovnání s předešlým rokem o 0,7 procenta víc. Mírně klesla dojivost. Mléka se v kraji vyrobilo loni podobně jako v roce 2018, přes 350 milionů litrů. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu a dat, která poskytla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Stavy chovaných prasat loni klesly o 8500 na 86 tisíc kusů. Ve struktuře chovu převažovala prasata na výkrm, v kraji tvořila 34,4 procenta všech. Agrární komora zatím neví o tom, že by někdo chtěl chov rozšířit. V kraji je ale podle ředitelky pár stabilních chovatelů s vlastním zpracováním, kvalitní a významná porážka je, jak řekla, v Plané nad Lužnicí.

"Je smutné, že v našem regionu, kde k tradičním pokrmům patří vepřo knedlo zelo, to jde s prasaty z kopce. Ten meziroční, více než devítiprocentní propad odráží neblahou skutečnost, že trend pokračuje i přes to, že v Číně vybili více než 200 milionů prasat a my jsme se těšili, že to trošku pomůže nastartovat naši velmi kvalitní produkci. Bohužel, sektor se enormně potýká s nedostatkem pracovníků, s velkými legislativními požadavky, s veterinárními požadavky a ve zdecimované fázi ho zatím nedokáže nastartovat ani skutečnost, že loni v listopadu se cena dostala na rentabilní úroveň," řekla Šťastná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down