V Krkonoších začala další sezóna péče o louky za pomocí pastvy

V Krkonoších začala další sezóna péče o louky za pomocí pastvy ovcí, koz, skotu i koní. Sdělili to zástupci Správy Krkonošského národního parku ( Správa KRNAP).

"Krkonošské louky mají složitý osud. Nebýt našich předků, kteří vyklučili lesy, nevznikly by. Poválečným odsunem původního německého obyvatelstva a odlišným způsobem hospodaření tehdejších JZD a státních statků louky ztratily svou přírodní hodnotu. Zarůstaly plevelem a náletem. Snažíme se vracet loukám život," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Například jde o louky v oblasti Klínových, Friesových bud nebo v Modrém dole v lokalitě Studniční boudy. Péče o louky spočívá také v sekání trávy, pasení dobytka, odstraňování náletů, vláčení nebo v obnovování přehrážek, které mají zadržovat vodu v krajině. Na podzim hospodáři louky hnojí odleželým kompostem. Na významné botanické lokality Krkonoš se tak daří vracet vzácné druhy rostlin jako například endemický zvonek český nebo violku žlutou sudetskou.

V Krkonoších je několik projektů na podporu lučních společenstev, Správa KRNAP tak obhospodařuje zhruba 130 lučních lokalit. Nejrozsáhlejší z nich je projekt "Obnovný management krkonošských luk" pod programem Operačního programu životní prostředí (OPŽP), v rámci kterého Správa KRNAP letos plánuje pečovat o čtyři desítky lokalit. V Krkonoších jsou tři základní fenomény, arkto-alpínská tundra na hřebenech hor, lesy a louky. Bez péče by louky za několik desetiletí zarostly a Krkonoše o ně přišly, uvedl mluvčí KRNAP Radek Drahný.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down