Letos se má obsadit nově zřízené místo zemědělského diplomata v Kyjevě. Na dnešní konferenci při poradě ekonomických diplomatů v Praze to uvedl vrchní ředitel Sekce EU a zahraničních vztahů ministerstva zemědělství Jiří Šír. Nová pozice má pomoci českým firmám posílit postavení na tamním trhu.
V oblasti zemědělství se podle Šíra českým firmám otevírají možnosti v souvislosti s rekonstrukčním programem na Ukrajině, kterou loni napadlo Rusko. Pro podniky ale není jednoduché nyní v zemi fungovat, proto se má obsadit pozice zemědělského diplomata.
Ukrajina je jedním z předních světových vývozců zemědělských komodit, například pšenice či slunečnice, uvedl Šír. "Znamená to významné změny obchodních toků," míní.
Loni na podzim byly ceny komodit velmi vysoko, nyní ale zažily raketový pád. "Dostáváme se do situace, že naopak ceny zemědělských komodit jsou 'na polovině' toho, co byly loni," uvedl s tím, že jde o obrovskou výzvu. "Ukrajinská produkce v tom hraje velkou roli ve vztahu k tomu, že Rusko bohužel poměrně efektivně blokuje černomořské přístavy. To, co byli Ukrajinci schopni efektivně vyvážet přes Černé moře, musí nutně i díky pomoci EU prodat buď do EU, nebo na třetí trhy," dodal.
Evropská komise zavedla v květnu zákaz dovozu některých zemědělských produktů z Ukrajiny do Polska, na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a Bulharska. Zákaz nahradil jednostranná omezení zavedená zeměmi sousedícími s Ukrajinou. Brusel ho navrhuje prodloužit do 15. září.*