Společnost A.W., která je jediným výrobcem Olomouckých tvarůžků, dokončila v Lošticích na Šumpersku stavbu muzea. Do expozic mapujících historii výroby pikantního sýra s nezaměnitelným aroma firma s pomocí evropských dotací investovala téměř 17 milionů korun. Muzeum bude slavnostně otevřeno ve čtvrtek a provoz zahájí v pondělí 30. června. Firma to oznámila na svých internetových stránkách.
"Nové Muzeum Olomouckých tvarůžků ukazuje v moderních expozicích průřez historií Olomouckých tvarůžků od nejstarších pramenů až do současnosti," uvedla společnost A.W. Muzeum vzniklo v domě sousedícím s výrobním areálem. Vybudováno bylo devět výstavních místností, depozitář a recepce.
Muzeum má asi pětkrát větší plochu než současná expozice v Lošticích. Vybudován byl bezbariérový přístup. "V dosavadních prostorách nelze návštěvníkům poskytnout vyšší komfort ani prezentaci sbírkového fondu na úrovni moderního výstavnictví," zdůvodnila firma A.W. stavbu nového muzea.
Vedení regionálního operačního programu Střední Morava muzeu schválilo sedmimilionovou dotaci, protože projekt pomůže do Loštic přilákat více turistů. V muzeu vzniknou tři nová pracovní místa.
Muzeum Olomouckých tvarůžků bylo v areálu firmy A.W. otevřeno v roce 1994 a jeho návštěvnost stoupá. Například v roce 2013 loštické muzeum navštívilo 11 395 lidí. Loštice s 3000 obyvateli, které se pyšní titulem "metropole tvarůžků", díky slavnému sýru každoročně navštíví mnoho turistů z Česka i zahraničí. Místní restaurace nabízejí tvarůžkové speciality a lidé mohou navštívit i tvarůžkovou cukrárnu.
Společnost A.W. v roce 2012 zvýšila tržby za prodej tvarůžků meziročně o čtyři procenta z 256 milionů korun v roce 2011 na 266 milionů korun. V roce 2012 exportovala tvarůžky za 23 milionů korun, především do Polska, Maďarska a na Slovensko. Výsledky loňského hospodaření zatím nezveřejnila.
Firma A.W. chce v Lošticích do pěti let postavit nový závod, aby mohla až ztrojnásobit výrobu tvarůžků. Historickou výrobnu v centru města už nelze rozšířit. V Česku se společnost A.W. musí v posledních letech vypořádat s konkurencí tvarůžků dovážených z Německa a Rakouska, které prodávají například obchodní řetězce Albert či Kaufland.
Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Češi o jejich zařazení na unijní seznam usilovali šest let. Problém byl v tom, že Němci a Rakušané chtěli, aby právo vyrábět tyto potraviny měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí v Německu a Rakousku.*