Pozemkové úpravy za bezmála 100 milionů korun plánuje letos v Olomouckém kraji Státní pozemkový úřad (SPÚ). Desítka projektů podle vedení úřadu přispěje ke zvýšení ekologické stability i pestrosti krajiny a zároveň v době klimatických změn pomůže zadržet vodu v krajině. Sdělil to ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba.
"Všechny připravené projekty reagují na potřeby konkrétních lokalit. Při plánování a realizaci pozemkových úprav dbáme především na zlepšení životního prostředí, ochranu půdního fondu v podobě opatření proti větrné i vodní erozi a zvýšení ekologické rozmanitosti a stability krajiny," uvedl Vrba.
Kvůli klimatickým změnám jsou podle Vrby prioritou vodohospodářská opatření, jako jsou například mokřady, tůně, rybníky nebo poldry, která dokážou zadržet a akumulovat vodu v krajině.
Například ve Zvoli na Šumpersku bude letos na jaře zahájena stavba polní cesty s příkopem za 19 milionů korun, záchytný příkop zamezí vzniku eroze. K zadržení vody v krajině a odvedení přívalových vod budou pomáhat dvě drátokamenné přehrážky a protierozní retenční nádrž. Chybět nebude ani nová zeleň. Pozemkové úpravy ve Zvoli mají být hotovy do konce listopadu.
V Želechovicích na Olomoucku v dubnu začnou dělníci budovat polní cestu, díky které získají majitelé lepší přístup ke svým zemědělským pozemkům. Součástí projektu za 15 milionů je i lokální biocentrum a biokoridor. Práce na pozemkových úpravách v Želechovicích mají skončit v listopadu.
Letos jsou v plánu také rozsáhlé pozemkové úpravy u Čelechovic na Hané a Studence na Prostějovsku za bezmála 33 milionů korun. Ekologickou, protierozní a protipovodňovou funkci tam podpoří nové suché poldry, výsadba lokálního biocentra a regionálního biokoridoru. Tato opatření mají pomoci zadržet vodu v krajině.*