01.12.2000 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V příštím roce budou na SAPARD asi dvě miliardy korun

Připravenost Agentury SAPARD na akreditaci je na vysokém stupni, říká v rozhovoru její generální ředitel Petr Buchal.

Do této funkce jste nastoupil před třemi týdny. Od léta jste byl ředitelem odboru platební agentury. Jak je to vlastně s organizačním vztahem obou agentur?
Platební agentura je jedním z pěti útvarů Agentury SAPARD, která bude zajišťovat administrativu spojenou s uvolňováním, vyúčtováním a kontrolou finančních prostředků na projekty programu SAPARD. Po vstupu do Evropské unie skončí činnosti předvstupního fondu SAPARD a Česká republika začne využívat finančních prostředků standardních evropských strukturálních fondů. Agentura SAPARD se pak přetransformuje na Platební agenturu, která bude muset být schopna administrovat mnohem větší objemy financí než do doby vstupu ČR do EU.
Můžete potvrdit, že peníze přidělené na letošní rok, z nichž Česká republika, stejně jako ostatní kandidátské země, nevyčerpala jediné euro, se určitě převedou do příštího roku?
Na 99 procent je jasné, že o 22 milionů euro přiznaných pro tento rok nepřijdeme. V nejbližších dnech by měla být podepsána víceletá finanční dohoda mezi ČR a EU, kterou se tento převod potvrdí.
Platí to i pro peníze vyčleněné na spolufinancování programu z národních zdrojů?
Ani 300 milionů korun, s nimiž se počítalo na SAPARD ve státním rozpočtu na letošní rok, by se nemělo ztratit. O jejich převodu nyní jednáme s ministerstvem financí.
Kolik prostředků celkem pak bude ve fondu SAPARD na příští rok?
Dohromady by to mělo být kolem dvou miliard korun. Částka, kterou nám přizná EU na rok 2001, se příliš neliší od letošní. Je ale potřeba si uvědomit, že podmínky poskytování pomoci jsou složité a pro naše investory nepříjemné v tom, že peníze dostanou až po dokončení projektu.
Nezbytnou podmínkou pro uvolnění peněz z Bruselu je akreditace Agentury SAPARD. V jaké je fázi?
Dá se říci, že máme poměrně vysokou připravenost. V nejbližších dnech začne proces samohodnocení, kdy si sami pomocí auditorské firmy Deloitte & Touche zhodnotíme, kam jsme došli. Pak požádáme ministerstvo financí, resp. Národní fond, o národní akreditaci. Tento proces bude pokračovat až k akreditaci naší agentury Evropskou komisí. Naší snahou je vše maximálně urychlit.
Přece jen, nedošlo v přípravách na akreditaci ke zpoždění?
Neoznačil bych dnešní stav za nějaké zpoždění. Ani jedna z deseti kandidátských zemí dosud akreditaci neobdržela. Dostaneme ji tehdy, kdy budeme odborně, personálně a technicky připraveni natolik, abychom druhý den po akreditaci byli schopni vše zúřadovat tak, jak se po nás chce. Je ale velice těžké při obecném nedostatku financí vytvářet instituci, která se zatím připravuje, nic nepřináší a „jen“ se učí.
Kolik lidí už pracuje v Agentuře SAPARD a s kolika výhledově počítáte?
V současné době máme 56 zaměstnanců, v době akreditace by jich mělo být 122. V každém z osmi regionálních pracovišť, které již vznikly při NUTS II, by měli působit čtyři lidé, v budoucnu zhruba sedm. Hlavně ke kontrolám budeme využívat také pomoci pracovníků územních odborů MZe.
Co mají nyní dělat potenciální zájemci o pomoc z tohoto programu? Kdy se začnou přijímat první projekty?
Každému bych doporučil, aby už projekt připravoval. Těžko se dá ale dnes říci, kdy se začnou předkládat. Myslím, že v příštím roce schválíme celou řadu projektů. Nepředpokládám však, že se jich mnoho proplatí. Málokterá investice se stačí uskutečnit během pár měsíců, takže větší platby se odehrají asi v roce 2002, kdy program začne fungovat naplno.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down