25.06.2020 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V prvních dnech života kuřatům dopřejte více světla

Poradíme se správným svícením ve výkrmu brojlerů. Určitě víte, že správně nastavená doba svícení v chovu nosnic pozitivně působí na produkci vajec. Stejně důležitý je světelný režim také ve výkrmu brojlerů. Základem je kontrolovat intenzitu světla v jednotlivých částech haly a nesnižovat počet hodin svícení během výkrmu. Pojďme se společně na dané téma podívat od zorientování se kuřat v prostoru haly až po porážku.

Začínáme s výkrmem

Jistě jste po naskladnění nachystali pro kuřata dostatek krmiva a vody. Aby se rychle zorientovala v prostoru, doporučujeme jim prvních 24 hodin nepřetržitě svítit. Pro přivykání ve tmě pokračujeme od 2. do 7. dne zhasnutím světel cca na jednu hodinu (v nočních hodinách). Při zhasnutí mohou kuřata vydávat křik, ale později se usadí na podestýlce a přestanou být aktivní. Intenzita světla by měla být v této fázi výkrmu vyšší než v pozdějších fázích. Intenzitu světla řešíme v moderních halách regulací a na starších farmách přidáme dodatečné žárovky.

Doporučujeme na začátku výkrmu intenzitu světla 25–40 luxů,“ uvádí pan Ing. Jan Strašifták, specialista pro drůběž firmy De Heus a.s.

Za světla kuřata lépe najdou krmítko. Společnost De Heus vyvinula pro výkrm brojlerů jedinečnou strategii v konceptu výživy brojlerů Poultry Performance Plan (PPP).

Čtyři až šest hodin tmy denně v růstové fázi

Na období od osmého dne věku kuřat až do pěti dnů před porážkou zvýšíme množství tmy na 4 až 6 hodin denně. V případě šestihodinové tmy doporučujeme rozdělit tento časový úsek na dvě etapy – první ve dne a druhou během noci. Pokud totiž mají brojleři nepřetržitě 6 hodin tmy, tak vyhladoví a po následném rozsvícení se mohou při snaze rychlého přesunu ke krmítku vzájemně poranit. Dalším důvodem pro rozdělení periody tmy je i to, že pokud kuřata spí příliš dlouho, zhoršuje to kvalitu podestýlky a běháků. Během růstové fáze je intenzita světla 5 až  10 luxů.

Pokud budete měřit intenzitu světla moderními přístroji, můžete zjistit skutečně vnímanou intenzitu světla drůbeží v tzv. galliluxech. HATO ONE je jeden z nejmodernějších přístrojů používaný specialisty De Heus. Přístroj dokáže měřit barvy světla, efekt blikání či intenzitu světla v galliluxech.

Blíží se porážka

Od 6. týdne věku kuřat doporučujeme počet hodin svícení opět zvyšovat. Delší doba světla zmírňuje stres při odchytávání kuřat pro porážku. Světelný program 18:6, De Heus a. s.

Nefunkční zářivka dokáže zhoršit rozložení kuřat po hale. Následně dochází k obtížím s podestýlkou. Pokud se chcete dozvědět více o efektu blikání, barvě světla a celkově tomto tématu, přečtěte si příspěvek odborníka v databázi znalostí firmy De Heus a. s.

De Heus a. s.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down