V tuzemsku zůstává polovina středočeského obilí

V tuzemsku zůstává zhruba polovina středočeského obilí, zbytek míří většinou do Německa. Výkupní cena pro zemědělce se nyní u potravinářské pšenice pohybuje okolo 3300 až 3500 korun za tunu. Další vývoj cen ale zatím nelze předvídat, dosud klesaly, ale za měsíc se mohou až o stokoruny za tunu lišit. Uvedl to ředitel společnosti ZZN Polabí Roman Kubíček. Firma je jednou ze dvou největších v oblasti rostlinných komodit ve středních Čechách.

Zemědělci mají dvě možnosti, buď uzavřou smlouvu o prodeji letošních výpěstků už během zimy, nebo počkají, jak se vyvine trh po sklizni. "Letos byly nejvyšší nastavené ceny pšenice v lednu a únoru, od té doby ceny padaly," uvedl Kubíček. Výkupní cena potravinářské pšenice se tak změnila zhruba ze 4000 korun za tunu na 3500 korun za tunu. Podle Kubíčka je s ohledem na produkci a spotřebu pšenice v ČR vývoz nutností. Do Německa putuje obilí obvykle železniční dopravou i nákladními auty. Výkupní cenu ovlivňuje i vzdálenost od německých hranic, rozdíl také může být i ve stokorunách na tunu. Středočeští zemědělci sklidili téměř 1,687 milionu tun obilovin, což je oproti loňsku mírně méně. Přibližně dvě třetiny sklizně obilí tvoří pšenice.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down