Včelaři letos dostali na podporu chovů více než 64,5 milionu korun, v příštím roce by měli dostat přibližně stejnou částku. Informoval o tom dnes Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Polovina peněz jde z českého rozpočtu, druhá polovina z fondů Evropské unie. Podle Českého svazu včelařů letos žádalo o dotaci 50 300 včelařů s 590 000 včelstvy. Včelaři zažádali o víc peněz, než kolik jich bylo v programu k dispozici.
I přes zimní úhyny včelstev by letos mělo být medu dost, jarní počasí včelařům přálo. Podle svazu včelařů se květový med nyní prodává v rozmezí 130 až 180 korun za kilogram, nejčastěji za 150 korun za kilogram. Medovicový neboli také lesní či tmavý med stojí kolem 180 Kč za kilogram.
Letošní rok byl podle tajemníka svazu Milana Petrů nadprůměrný. Vzhledem k loňským úhynům mohl být na med i bohatší. Včelaři totiž ze včel dělali oddělky, čímž navyšovali svůj počet včelstev, nebo je prodávali svým, úhynem postiženým, kolegům, řekl.
Podle nedávného průzkumu mezinárodní asociace COLOSS nepřežila letošní zimu v Česku pětina včelstev. Hlavním viníkem byla varroóza, onemocnění způsobované roztočem. Podle svazu šlo až o více než třetinu včelstev.
Ve svazu je nyní více než 53 000 členů, i když někteří jsou bez včelstev i kvůli vysokému věku. V posledních dvou letech podle svazu včelařů přibylo, každým rokem asi o 1500.
Loni v září bylo v Česku 604 000 včelstev. Produkce medu v Česku loni meziročně klesla zhruba o jedenáct procent na 7162 tun. V naprosté většině šlo o světlý květový med, v důsledku počasí se takřka vůbec neurodil tmavý lesní med.*