Včely na pražském letišti hlídají kvalitu ovzduší

Včely pomáhají hlídat kvalitu ovzduší na pražském Letišti Václava Havla. O pravidelné rozbory medu a pylu se stará odborná laboratoř. Negativní vliv letecké dopravy na životní prostředí neprokázala. Včelí produkty z ruzyňského letiště dokonce splňují limity stanovené pro dětskou výživu a sbírají ocenění. Při prohlídce včelstev v areálu letiště to řekl letecký inženýr a včelař Roman Kuttelwascher.

Vzorky medu a plástvového pylu pro chemické rozbory odebírají včelaři od května do června. Pravidelné rozbory se pak konají v certifikované laboratoři Ústavu analýzy potravin a výživy (VŠCHT). Odborníci se zaměřují především na obsah aromatických uhlovodíků a těžkých kovů z leteckého provozu. Obsahy těžkých kovů v medu i pylu byly přitom po předchozí tři sezóny pod mezí stanovitelnosti zkušebních metod používaných pro kontrolu potravin.

Včely z pěti až šesti včelstev, která stojí na odlehlé části letištního areálu, dají ročně zhruba sto kilogramů medu. Plní se do malých skleniček s vlastním potiskem a med je pro vlastní potřebu, vysvětlil včelař, který sám má na vysočině kolem dvacítky včelstev. Medu z letiště totiž není tolik, aby jej bylo možné distribuovat mezi širší veřejnost.

Včely podle odborníků nemohou nijak ohrozit bezpečnost letového provozu. Roj včel prý nemůže způsobit potíže, jaké mají piloti na letišti třeba s většími ptáky. Pokud turbína letadla nasaje ptáka, může to vést až k tragickým následkům.

K takzvanému biomonitoringu životního prostředí používá letiště nejenom včely. Nechává totiž dělat i rozbory ovoce, trav a jiných zemědělských plodin a rozbory půdy a vody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down