Včely z Ruzyně vyrábějí oceňovaný med a hlídají ovzduší u letiště

Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni chová od listopadu 2011 včely, jejichž med každoročně sbírá ocenění odborníků. Hlavní důvod chovu včel je ale jiný – chemický rozbor plástového pylu a medu pomáhá hlídat kvalitu ovzduší na letišti a v jeho okolí. Odborníci se zaměřují především na obsah aromatických uhlovodíků a těžkých kovů z leteckého provozu. Rozbory podle letiště neprokázaly negativní vliv letecké dopravy na životní prostředí.

"Rozbory uskutečněné v uplynulých letech nám potvrzují dobrou kvalitu ovzduší v okolí letiště," uvedla v ředitelka Ochrany životního prostřední Letiště Praha Soňa Hykyšová. K takzvanému biomonitoringu životního prostředí používá letiště nejenom včely. Nechává dělat i rozbory ovoce, trav a jiných zemědělských plodin, sleduje i kvalitu vody a půdy.
"Díky včelám, které během své cesty za opylováním kvetoucích rostlin obletí okruh několika kilometrů, a získají tak vzorky z okolního prostředí, můžeme chemickým rozborem plástového pylu získat cenné údaje o případném znečištění životního prostředí v okolí," uvedla Hykyšová.
Ruzyňské letiště vlastní sedm včelstev, což dohromady v letních měsících znamená asi 350 000 včel. Včelaři z jejich plástů letos stočili bezmála 80 kilogramů medu. Za květový med tento rok získali po šesté Zlatou medaili v soutěži Český med, kterou každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařský v Dole. Letištní vzorek získal nejvyšší hodnocení, dodal mluvčí letiště Roman Pacvoň.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down