Průměrnou úrodu jablek letos očekávají pěstitelé v sadech ve Vilémově na Olomoucku, které patří Zemědělskému družstvu Senice na Hané. Zatímco s úrodou jsou farmáři spokojeni, obavy mají z budoucího cenového vývoje, protože po nedávném zákazu vývozu jablek z Evropské unie do Ruska začala jejich cena na evropském trhu klesat.
"Úroda by měla odpovídat pětiletému průměru. Předběžně odhadujeme, že sklidíme zhruba 2500 tun jablek," řekl Jaroslav Mačkal ze ZD Senice na Hané, podle kterého kvalitu jablek pěstovaných ve Vilémově letos nepříznivě ovlivnilo krupobití. ZD Senice na Hané pěstuje jabloně na 130 hektarech a sklizeň jablek skončí na přelomu října a listopadu. Jaký dlouhodobý dopad na cenu jablek z letošní úrody bude mít ruské embargo, zatím nelze podle Mačkala přesně odhadnout. Ceny jablek na tuzemském trhu ale zřejmě klesnou. Konečná bilance pěstitelů bude podle Mačkala záležet na tom, kolik jablek prodají bez zprostředkovatelů a kolik jich dodají velkoobchodníkům. "My například spolupracujeme s olomouckým hypermarketem Globus, který odebírá potraviny od regionálních dodavatelů a platí nám solidní cenu," uvedl Mačkal. Záplavy levných polských jablek, která měla být původně prodána do Ruska, se pěstitelé z Vilémova zatím neobávají. "Léta naše jablka prodáváme na Opavsku. V tamních obchodech jsou vedle těch polských a i když je cena našich jablek o 20 až 30 procent vyšší, tak se díky svojí vysoké kvalitě prodávají velmi dobře," uvedl Mačkal. Embargo na dovoz některých potravin do Ruska se v Česku projevilo především propadem výkupních cen letních jablek a zeleniny. Zatímco před rokem dosahovala výkupní cena letních jablek podle údajů ministerstva zemědělství zhruba 12 korun, letos je poptávková cena řetězců asi 6,20 Kč za kilogram. Jablka z Polska, které je jejich největším pěstitelem v Evropě, jsou nyní nabízena tuzemským obchodníkům za 4,60 Kč bez dopravy, i s dopravou se pak jejich cena pohybuje mezi šesti a sedmi korunami.
Obchodní řetězce využívají situace a srážejí podle ministerstva zemědělství výkupní ceny i u zpracovaných výrobků minimálně o pětinu. Například výrobce jablečného džusu, který za pět litrů nápoje dostával od obchodníka normálně 79 korun, dnes dostane maximálně 59 Kč. Poláci ihned po vyhlášení embarga začali lifrovat loňská jablka za v uvozovkách téměř nulové ceny, aby se jich zbavili," uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Sklízet a vyvážet jablka za nízké ceny začali také producenti z další ovocnářské velmoci, Itálie. "Ceny samozřejmě spadly všem, nejen českým ovocnářům, ale pěstitelům v celé Evropě," podotkl Ludvík.*