Ve vinohradech chybějí lidé, při sklizni je nahrazují stroje

Stále kvalitnější stroje pomáhají vinařům na jihu Moravy překlenout potíže s nedostatkem zkušených zaměstnanců. Vidět je to i při nynějším vinobraní, kdy jsou na vinohradech stále častěji vidět místo sběračů stroje. Vyplývá to to z ankety mezi vinařskými sdruženími.

"Různé nové postupy, usnadnění a technologie jsou velmi užitečné a pomáhají nejen při sklizni, ale i při zpracování hroznů v jednotlivých fázích. Jedná se často o stroje šesté či sedmé generace, které jsou už dnes šetrnější než ruční sběr," uvedl Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie ČR. Vinium Velké Pavlovice například strojově sklízí všechny vinice s výjimkou zakázek na výrobu klaretu, Bohemia Sekt využívá stroje na 85 procentech vinic. Častější ale je kombinace strojové a lidské síly. Například Zámecké vinařství Bzenec provádí strojní sklizeň na 30–40 procentech všech ploch.
Pro moderní kombajny nepředstavuje žádný terén problém. "Současné stroje zvládnou sklizeň i v těžkém terénu. Problémem ale zejména u starších vinohradů bývají betonové sloupky, z nichž se při otřesech mohou odlupovat kusy betonu, které pak mohou škodit při lisování," dodal výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Stroje jsou podle něj jednoznačně způsobem, jak při vinobraní nahradit nedostatek lidí. Ti jsou ale potřeba i v dalších fázích zpracování hroznů a při péči o vinohrady. "Vzhledem k tomu, že tuzemští pracovníci na práce ve vinicích nejsou, je potřeba vytvořit takové podmínky, abychom mohli na sezonní práce přijmout pracovníky z jiných zemí, jako je například Ukrajina nebo Rumunsko. Obdobně to má vyřešeno například Itálie, Rakousko nebo Německo," dodal Josef Svoboda, vinohradnický manažer skupiny Bohemia sekt. Podle propočtu Svazu vinařů ve vinařstvích v ČR chybí až 2500 stálých zaměstnanců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down