Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně klesl o třetinu. Zatímco v roce 2017 evidovali krajští veterináři 45 případů, loni jich bylo 30. Téměř dvě třetiny ohnisek byly v okrese Zlín, kde jich veterináři napočítali 19. Naopak zcela bez nákazy zůstalo Kroměřížsko. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.
Ke snížení výskytu nákazy podle něj přispěla především velmi pečlivá vyšetření. "V případě, že byl chov pozitivní, tak byla provedena likvidace celého včelstva. Je to také o myšlení a přístupu včelařů k nákaze. S tím, jak se to stále opakuje a stále vyšetřuje, tak získávají nové a nové zkušenosti. Uvědomují si, že právě v preventivních opatřeních je nejdůležitější moment zajistit, aby se nákaza dále nerozšiřovala a aby včelstva byla u nás zdravá," uvedl ředitel.
Od roku 2014, kdy bylo ve Zlínském kraji 160 ohnisek, počet případů moru včelího plodu postupně klesá. Mahdalík očekává, že pozitivní trend by měl pokračovat. "Předpokládáme, že po zimním vyšetření včelstev to bude zase lepší. Výsledky bychom měli znát v dubnu. Co se týká srovnání v rámci Moravy, tak se nákaza vyskytuje zhruba ve stejném rozsahu v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Lépe je na tom kraj Jihomoravský," řekl Mahdalík.
Předseda zlínské okresní organizace Českého svazu včelařů Roman Slavík řekl, že se na vzniku nákazy podílí mnoho faktorů. "Může jít o špatnou technologii u včelaře a nedodržení hygienických podmínek. Vliv má i prostředí, například používání agrochemikálií v zemědělství, které mohou vést ke snížení imunity včel," uvedl Slavík.*