Vědci doporučují pro boj proti mouchám ve stájích vosičky

Vosičky jako biologickou ochranu před mouchami ve stájích doporučují chovatelům skotu a prasat vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Vosičky do much nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy, které pak zahubí hostitele, řekli na agrosalonu Země živitelka zástupci univerzity.

Hejna much způsobují chovatelům ekonomické ztráty. Zvířata jsou totiž kvůli nim neklidná, a mají pak nižší dojivost. Mouchy také mohou přenášet choroby. V místech, kde jsou přemnožené, se může snížit dojivost i o kilogram mléka za den. Biologická ochrana má podle vědců účinnost až přes 90 procent, ale většina zemědělců stále používá proti mouchám chemické prostředky.
"Cílem biologické ochrany, která se používá zejména v zahraničí, je zastavit vývoj much a nedopustit jejich přemnožení. Vosičky nasazené do chovu vyhledávají kukly mouchy domácí případně bodalky stájové, do kterých nakladou svá vajíčka. Z nich se vylíhnou larvy, které pak zahubí hostitele. Jedna samice vosičky naklade 16 až 20 vajíček za den," uvádí zástupci univerzity. Podle proděkana fakulty Daniela Falty je důležité zastavit rozvoj much hned na začátku. Když už jich jsou ve vzduchu hejna, je příliš pozdě.
Systém biologické ochrany je v Česku vyvíjen od roku 2015 díky dotaci z evropského rozvojového programu. Biologickou ochranu si podle univerzity zatím zvolilo jenom několik desítek českých zemědělců. Metoda se podle Falty stále zlepšuje, účinnost má nyní přes 90 procent. "Nejlépe funguje tam, kde ji vědci vyladí přímo na konkrétní podmínky. Kromě aplikace vosiček, jejichž akční rádius je asi deset metrů čtverečních, doporučují odborníci i prevenci, jako je odstranění exkrementů, znečištěného krmiva, nedožerků a stojaté vody. Systém využívají například farmy v Ostrově nad Oslavou na Žďársku, v Hříšicích na Jindřichohradecku nebo v Unčovicích na Olomoucku," doplnila univerzita.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down