Vědci zkoumají vliv šetrného hospodaření na ptactvo

Vliv změny hospodaření na stav ptactva zkoumají vědci na stovkách hektarů půdy v majetku hlavního města Prahy. Tým sleduje ptáky v polích, kde se hospodaří šetrným způsobem i na konvenčně obstarávaných plochách. Opatření byla zavedena loni. Česká společnost ornitologická (ČSO) o výzkumu informovala v tiskové zprávě. Spolupracují na něm odborníci z ČSO, Akademie věd ČR (AV) a České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

Praha loni na jaře spustila pilotní projekt šetrného hospodaření, v němž nabídla k pronájmu 398 hektarů svých zemědělských pozemků. Jako podmínky město stanovilo například zmenšení půdních bloků na nejvýše pět hektarů či jejich rozdělení mezemi. Meze pak mají být zatravněny, nebo osázeny stromy a keři, na polích by měla být půda co nejdéle pokrytá vegetací. K dalším požadavkům patří střídání plodin a zákaz využívání pesticidů a minerálních hnojiv.
Město si od změn slibuje, že se na pole vrátí příroda i druhy zvířat, které intenzivní zemědělství z polí vytlačuje. A právě na mapování dopadu nových opatření se zaměřil výzkumný tým, který zajímá, zda se změní druhové složení i početnost ptáků. Podle ornitologa Petra Voříška je cílem také doporučit úpravu způsobu hospodaření, pokud by se ukázalo, že je potřeba.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down