30.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Velká administrativa, ale velká finanční pomoc,“ komentuje společnou zemědělskou politiku EU náměstek 

Na základní otázky týkající se společné zemědělské politiky EU odpovídá náměstek ministra zemědělství Pavel Sekáč. Mluví o tom, co vlastně pro českého zemědělce politika znamená a s jakými problémy se aktuálně kvůli válce na Ukrajině potýká.

Spolufinancováno z prostředků Evropské unie. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však názory a stanovisky autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie. Evropská unie ani orgán poskytující podporu za ně nenesou odpovědnost.

Jak byste stručně vysvětlil podstatu společné zemědělské politiky EU někomu, kdo o ní nikdy neslyšel? 

Společná zemědělská politika (SZP) je nejstarší politikou v EU, vznikla na základě Římské smlouvy již v roce 1957. Týká se 10 milionů zemědělců v EU, dosah má až na 450 milionů spotřebitelů v Evropě. Jejím cílem je poskytovat cenově dostupné, bezpečné a kvalitní potraviny, zajišťovat odpovídající životní úroveň zemědělců a zachovávat přírodní zdroje a chránit životní prostředí. Tento cíl zajišťuje prostřednictvím dotací – přímých plateb zemědělcům, které jsou poskytovány jen z rozpočtu EU a dotací do rozvoje venkova, kdy k evropskému podílu musí přispět i státní rozpočet a také sektorovými dotacemi.

 

Když rozpočet a dotace převedeme na konkrétní cifry, jak velký podíl to z celkových peněz je?

Z rozpočtu EU je na zemědělskou politiku vyčleněno více než 30 %, tedy přibližně 380 miliard EUR. Z toho pro Českou republiku na období 2023-2027 asi 5,5 miliardy EUR. Aby mohl členský stát finance SZP využít, musí připravit a projednat s Evropskou komisí tzv. Strategický plán SZP, který zahrne posouzení problematických míst a potřeb a nastaví konkrétní podmínky pro platby zemědělcům, lesníkům, zpracovatelům potravin i jiným subjektům působícím na venkově.

 

Jak tedy konkrétně dopadá SZP na českého zemědělce? 

Pomáhá mu zejména zajistit příjmy v podobě přímých plateb, ale podmiňuje je dodržením standardů, tedy podmínek správného hospodaření, které chrání krajinu a životní prostředí. 

Umožňuje mu výběr dalších dotačních titulů ze Strategického plánu, které mu vykompenzují vyšší náklady či ušlý příjem, pokud hospodaří v rámci agro-environmentálních závazků či v režimu ekologického zemědělství. Prostřednictvím investičních dotací pomáhá při modernizaci zemědělské, lesnické a potravinářské techniky a technologií. Nabízí vzdělávání a poradenství. Pomáhá zahájit zemědělskou činnost mladým lidem prostřednictvím podpory jejich podnikatelských plánů. 

 

Kritizuje se u ní hlavně byrokracie a komplikovanost, je to opravdu problém? Dá se řešit?

SZP je nástroj velmi komplexní, proto má mnoho podmínek a specifik. Tím bohužel někdy narůstá administrativa. Nicméně průběžně se snažíme o zjednodušení. V poslední době se to daří například při kontrolách plošných opatření, kde je stále více využívána moderní satelitní technika. 

 

Jaké další problémy se s politikou pojí?

V poslední době je zejména důležité zajistit dostatek potravin, aby se nahradil výpadek v důsledku války na Ukrajině, a zároveň dostát všem environmentálním cílům a požadavkům, které si SZP sama stanovila, aby co nejvíce zmírnila důsledky klimatické změny.

Eva Soukeníková, EUROACTIV.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down