Nejvyšší soud přezkoumá verdikt nad Robertem Sedlaříkem, jemuž Vrchní soud v Olomouci v únoru pravomocně uložil pětiletý trest za nelegální obchody s lihem. Sedlařík jako jednatel společnosti Verdana, která distribuovala nápoje Likérky Drak, údajně připravil stát na spotřební dani téměř o dvanáct milionů korun. Dovolání dorazilo k Nejvyššímu soudu v červenci. Uvedl to mluvčí soudu Petr Knötig.
Sedlařík požaduje, aby Nejvyšší soud (NS) zrušil rozhodnutí odvolacího soudu a kauzu mu vrátil k novému projednání. Stěžuje si na nesprávné právní posouzení věci, justice prý krácení daní dostatečně neobjasnila.
Distributor Sedlařík figuruje také v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy. V červnu mu Krajský soud ve Zlíně nepravomocně uložil souhrnný osmiletý trest, muž se odvolal. NS se ale v dovolacím řízení bude zabývat jen krácením daní, a nikoliv obecným ohrožením, z něhož se Sedlařík zodpovídal v hlavním metanolovém procesu.
Jméno firmy Verdana z Bystřice pod Hostýnem se stalo známým předloni poté, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala distribuci lihovin údajně z produkce Likérky Drak nalezených v neregistrovaném skladu v lokalitě Rybníky ve Zlíně. Provozovala ho právě Verdana. Rozbory prokázaly, že lahve označené jako Tuzemák z Likérky Drak obsahují 50 procent jedovatého metanolu. Ve skladu bylo k distribuci připraveno 7600 lahví o obsahu 0,42 litru.
Navíc bylo ve skladu přes 42 000 litrů lihu, k němuž nevedl Sedlařík řádnou účetní evidenci a nepřiznal a nezaplatil z něj spotřební daň. Právě skladovaného lihu se týká trest za krácení daní. V rámci rozsudku odvolací soud také zabavil Sedlaříkovi nemovitý majetek v hodnotě několika milionů korun.*