Po vzoru Německa vylepí tuzemští veterináři v první polovině března po celé České republice stovky plakátů na silničních odpočívadlech a u velkoskladů. Budou informovat o riziku šíření afrického moru prasat člověkem. Zatím je plánují dát na 750 míst, v budoucnu by jich mohlo být více. Náklady zatím činí 30 000 korun, řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Nákaza se loni v létě nejspíš zásahem člověka rozšířila do Zlínského kraje. Podle Semeráda je přirozené šíření choroby menším rizikem než právě zavlečení nemoci do jiného regionu člověkem. Informovat o možnosti přenosu tepelně nezpracovanými masnými výrobky budou v šesti jazycích, cílem je, aby řidiči nevyhazovali potenciálně kontaminované odpadky u silnic.
"Němci mají podobný leták, také ho vydali a lepili. Hodně si uvědomují, že teď je největší riziko zavlečení člověkem," řekl Semerád.
V České republice se nákaza objevila poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u 219 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila. Kdyby k tomu došlo, musely by se nechat vybít. V zamořené oblasti platí zákaz konzumace masa ulovených divočáků. Zastřelené kusy musejí zamířit do asanačního podniku. Lovci v oblasti však jako kompenzaci dostávají vyšší takzvané zástřelné. U dospělého kusu činí 8000 korun. U divočáků pod 50 kilogramů je to 4000 Kč. Odměna za nalezení uhynulého kusu je v této oblasti 5000 korun. Zamořená oblast zahrnovala od loňského 3. července celý okres Zlín. Letos se zmenšila na zhruba 40 procent, následně se musela na žádost Evropské komise znovu rozšířit o 17 katastrů, když se našlo několik pozitivních prasat mimo ohradníky, které oblast zabezpečují.*